Pakistan'da Ramazan Sofralarının Üç Lezzeti (video)

Pakistan'da iftar sofralarının baş tacı lezzetleri: pakora, samosa ve çelebi tatlısı. İftar vakti yaklaşırken, bu geleneksel lezzetlerin satıldığı dükkanlar günün en kalabalık saatini yaşıyor.

Pakistan'da Ramazan Sofralarının Üç Lezzeti (video)

Pakistan'ın renkli kültürü, ülkedeki yemeklere de yansımış durumda. Zengin mutfağa sahip ülkede özellikle Ramazan ayına özgü birçok lezzet bulunuyor. Ancak bu lezzetlerin içerisinde üç isim öne çıkıyor. Pakora, samosa ve çelebi.

Pakistan'da iftar sofralarının olmazsa olmazı olarak bilinen lezzet pakora; bir tür ara sıcak olarak kabul ediliyor. Pakora'nın yapımında nohut unu, patates, acı yeşil biber ve yumurta kullanılıyor ve tüm bu malzemeler karıştırılarak hamur kıvamı veriliyor. Ardından bu hamur küçük parçalara ayrılıyor, yağda kızartılıyor.

İftar sofralarının diğer bir gözdesi ise samosa. Böreği andıran samosa, genellikle kıymalı veya sebzeli olarak hazırlanıyor. Samosa da tıpkı pakora gibi yağda kızartılarak pişiriliyor.

Pakistan'da Ramazan ayına özgü tatlı ise çelebi. Nohut unu, safran, süt karışımı olan çelebi tatlısı, Türkiye'deki halka tatlısına benzeyen bir tatlı. Tat olarak halka tatlısını andıran çelebi şekil olarak biraz daha farklı.

Pakistan'da iftarın tatlı telaşının en fazla hissedildiği yerlerin başında, Ramazan ayına özgü lezzetlerin sunulduğu dükkanlar geliyor. Bu dükkanlarda özellikle iftar saatine yaklaşıldığında kalabalık daha da artıyor. Yerel lezzetlerle iftar sofralarını süslemek isteyen Pakistanlılar bu telaşın Ramazan ayına özgü olduğunu söylüyor.

 

Mustafa Deveci

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2016 Cuma 12:52 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 12:52
banner25
YORUM EKLE

banner26