Pakistan'da Dört Kültür, Bir Festival (Video)

Pakistan'ın başkenti İslamabad, Pakistan Kültür Festivali’ne evsahipliği yaptı. Farklı eyaletlerin renkli kültürünü buluşturan festivale onbeş bin kişi katıldı.

Pakistan'da Dört Kültür, Bir Festival (Video)

Dört eyaletten ve üç özerk bölgeden oluşan Pakistan'ın renkli kültürü, İslamabad'da düzenlenen kültür festivaline taşındı. Festival kapsamında unutulmaya yüz tutan el sanatlarından danslara, yerel lezzetlerden ülkenin kültürüne dair herşey bir aradaydı. Eyaletler arasında tatlı bir rekabete sahne olan festivale bu yılda ilgi yoğundu. Festivale yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Festivale katılan Pakistanlı Gulam Nizami, hissiyatını şu ifadelerle dile getirdi: “Bu festivali her yıl ziyaret ediyorum ve her gelişimde eyaletlerimizin farklı kültürlerini tanıma fırsatım oluyor. Burada ülkemizin ne kadar renkli bir kültüre sahip olduğunu görmek beni gerçekten çok sevindiriyor. Pakistan Kültür Festivali yeni nesillere Pakistan kültürünü yakından tanıma fırsatı da veriyor. Bu nedenle buna benzer etkinliklerin daha da artarak devam etmesini istiyoruz.”

Pakistan'ın dört eyaleti Pencab, Belucistan, Hayber Peştunhuva ve Sind kültürü festivalde farklı standlarda tanıtıldı. Kültür festivali kapsamında Pencablı ustaların ellerinde hayat bulan geleneksel zanaatların sergilendiği bölümler en çok uğranan adres oldu. Pakistan'ın renkli ve farklı kültürünü yakından tanıma fırsatı sağlayan festival, gün boyunca eyaletlerin yerel müzisyenlerini de ağırladı.

 

Mustafa Deveci

Yayın Tarihi: 14 Nisan 2016 Perşembe 15:52 Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 15:52
banner25
YORUM EKLE

banner26