Pakistan'da açık havada yorgan sanatı (video)

Pakistan'da el sanatları teknolojiye direniyor. Maharetli ellerin geleneksel motiflerle harmanlandığı yorgancılık zanaati de Pakistanlı ustalar tarafından devam ettiriliyor. Yorgan ustaları bu zanaati bir atölyede ya da fabrikada değil, açık havada icra ediyorlar.

Pakistan'da açık havada yorgan sanatı (video)

Pakistan'da el işleri teknolojiye rağmen varlığını sürdürmeye devam ediyor. O el işlerinden biri de yorgancılık. Pakistan'da yorganlar bugün bile ustaları tarafından elde dikiliyor. Sabahın ilk ışıkları ile işe başlayan yorgan ustalarının mesaisi hava kararıncaya kadar devam ediyor.

Pakistanlı yorgan ustaları özellikle yazın günlük ortalama 12 saat mesai yapıyor. Parça başı çalışan ustalar günde ne kadar çok yorgan dikerlerse o kadar para kazanıyorlar. Bu mesleğe yıllarını veren ustalar neredeyse işlerini gözleri kapalı yapıyor. İyi bir usta günlük 40'a yakın yorgan dikiyor.

Her meslekte olduğu gibi yorgancılığın da zorlukları var. Ustaları en çok zorlayan unsur hava koşulları. Pakistanlı yorgan ustalarından Serdar Muhammed mesleği ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bu işi yaklaşık 40 yıldan bu yana yapıyorum. Başka bir işi yapabileceğimi sanmıyorum. Kolay gibi gözükse de bu işin de kendine göre zorlukları var. Açık havada çalışıyoruz, yazın sıcaklardan kışın ise soğuktan çok etkileniyoruz.”

Makina işi yorganlara göre daha sağlıklı elle dikilenler

El işi yorganların hazırlanmasında genellikle pamuktan yararlanılıyor. Pamuğun yanısıra elyaf, koyun ve keçi yünü de kullanılıyor. Burada üretilen yorganlar daha çok dar gelirli ailelere yönelik. Bu sebeple her keseye uygun yorgan bulmak da mümkün.

Bu yorganların Pakistan'da hâlâ kullanılıyor olmasının bir çok nedeni var. Bu nedenlerden en önemlisi sağlık. Pakistanlı Muhammed Fiyaz, yorganların sağlığa etkisi ile ilgili şu şekilde konuştu: “Makine dikimi yorganlara oranla elde dikilen yorganlara insanlar daha çok ilgi gösteriyor. Bunun başlıca nedeni ise bu yorganların makina dikimi yorganlara daha sağlıklı olması. Bu yorganlar insanı daha sıcak tutuyor ve üşütmenizi engelliyor.”

Pakistan'da teknolojiye direnen yorgan ustalarının diktikleri yorganlar daha uzun yıllar Pakistanlılar'ın evlerinde kullanılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Yayın Tarihi: 09 Aralık 2015 Çarşamba 17:00 Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 17:13
banner25
YORUM EKLE

banner26