Pakistan-Ravalpindi'de sokak müzisyenleri (video)

Pakistan’ın renkli kültürünün öğelerinden biri sokak müzisyenleri. Rawalpindi’deki kaldırımları mesken tutan müzisyenler, müşterilerini de burada bekliyor. Geleneksel kıyafetler giyen müzisyenlerin bekleyişi kimi zaman günler sürüyor. Ekmeklerini müzikten çıkaran müzisyenler, ekseri düğünlerde sahne alıyor.

Pakistan-Ravalpindi'de sokak müzisyenleri (video)

Pakistan'ın Ravalpindi şehrindeki sokak müzisyenleri müşterilerini kaldırımlarda bekliyor. Sokak müzisyenleri düğünlerin yanı sıra özel kutlamalar ve etkinliklerde ritimleriyle katılımcılara müzik ziyafeti sunuyor.

Müşteri bulmak için her gün Ravalpindi’deki bir caddede toplanan müzisyenlerin mesaisi sabah erken saatlerden başlayıp akşam hava kararıncaya kadar devam ediyor. El işlemeleri ile süslü yöresel kıyafetler içindeki müzisyenlerin gözleri hep yoldan gelecek müşterileri bekliyor. Bazen bu bekleyiş günlerce sonuçsuz kalabiliyor. Uzunca bekleyişin ardından gelen müşteri ile önce kısa bir pazarlık yapılarak fiyatta anlaşılıyor. İş bulanlar şanslı, diğer müzisyenler beklemeye devam ediyor.

Düğünlerin ve özel kutlamaların aranılan yüzleri

Ravalpindili müzisyenlerin birçok problemi var. Ücretlerin azlığı bunların başında geliyor. Ancak onların en büyük korkusu Ravalpindi Belediyesi. Zira iş yaptıkları caddede durmaları yasak. Tüm bu sorunlara rağmen onlar mesleklerini severek yapıyor.

Sorunları olsa da bu mesleğe gönül verenlerin sayısı her geçen gün artarak devam ediyor.  Sokak müzisyenlerine her gün bir yenisi ekleniyor. 12 yaşındaki Bilal de onlardan biri. Abisinin sayesinde sokak müzisyenliğini başlayan Bilal, 7 yaşından beri davul çaldığını ve yaklaşık 5 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Bilal, “Bu işi gerçekten seviyorum. İnsanların eğlenmesine yardımcı olmak beni mutlu ediyor.” diyor.

Pakistan'da düğün gelenekleri hızla akıp giden zamana rağmen aynı kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ravalpindili bu sokak müzisyenleri ise daha uzun yıllar düğünleri ve özel kutlamaları renklendireceğe benziyor.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 15:35
YORUM EKLE

banner19