Pakistan düğünlerinin rengi, düğün çiçekleri (video)

Farklı medeniyetlerin buluşma noktası Pakistan'da her bölgenin kendine has gelenek ve görenekleri var. Bu geleneğin en güzel örneklerinden biri düğünler. Çok sayıda ritüele sahip Pakistan düğünleri oldukça renkli. Bu rengin en önemli parçası ise çiçekler.

Pakistan düğünlerinin rengi, düğün çiçekleri (video)

Renkli düğün deyince ilk akla gelen ülkelerin başında Pakistan geliyor. Bunda en büyük katkı ise Pakistanlı çıçekçilerin. Pakistan'ın Ravalpindi şehrindeki Çiçekçiler Sokağı'nda adeta renk çümbüşü yaşanıyor.

Ravalpindi'deki çicekçilerde bugünlerde tatlı bir telaş var, zira ülkede düğün sezonu başladı. Renkli Pakistan düğünlerinin olmazsa olmazı süslemeler bu sokaktaki çiçekçiler tarafından özenle hazırlanıyor. Düğün yapacak kişilerin en önemli uğrak noktalarından olan bu sokaktaki çiçeklerin tamamı Pakistan'da yetiştiriliyor. Bu çiçekçiler düğünlerin yanısıra önemli gün ve kutlamaları olan müşterilerine farklı takılarda sunuyor.

Bu dükkanlarda sadece çiçek satılmıyor. Ayrıca düğünlere ve özel kutlamalara ait takılar da burada hazırlanıyor. Farklı gelenekleriyle dikkat çeken ülkenin düğünlerindeki takılar da hayli renkli. Ortasında renkli bir süsleme olan ve tebrik mesajlarının olduğu takının etrafına paralar zımbalanıyor. Damada para vermek isteyen davetliler bu takıyı damadın boynuna asıyor. Pakistan'da damada para vermek isteyenler zarfla para vermek yerine bu şekilde hazırlanan takıyı vermeyi tercih ediyor. Müşterilerin isteğine göre 10 rupiden başlayarak 1000 rupiye kadar takıların fiyatları değişiklik arz ediyor.

Düğün çiçekçilerinin olmazsa olmazı ise elbette gelin arabaları. Burada gelin arabaları müşterilerin isteğine göre özenle süsleniyor. Bu süslemelerde genellikle canlı çiçek kullanılıyor.

Ravalpindi'deki çiçekçiler Pakistanlı çift adaylarının en mutlu günlerini daha da renkli hale getirmek için hizmet sunmaya devam ediyor.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 17:08
YORUM EKLE

banner19