Özlem Gören ve Talebelerinden Tezhib Sergisi (video)

Tezhip sanatçısı Özlem Gören ve talebelerinin eserleri İstanbul'da sergileniyor.

Özlem Gören ve Talebelerinden Tezhib Sergisi (video)

Ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler ve kelam-ı kibar levhalarıyla zahriye sayfaları... Hepsi altınla yazıyı buluşturan tezhip sanatının seçkin birer örneği. Müzehhibe Özlem Gören'in eserleri İstanbul'da açılan sergide gün yüzüne çıktı. Sergide Özlem Gören'in yanı sıra öğrencileri Ayşegül Çebi, Hilal Oflaz ve Havva Temizer’in 41 eseri sanatseverlerle buluştu. Sergideki eserler, bir yandan yeni eserler ortaya koyarken diğer yandan da öğrenci yetiştiren sanatçının 18 yıllık çalışmasının ürünü.

Müzehhibe Özlem Gören sergi hakkında şu şekilde konuştu: "Ben öğrencilerimle 4 yıldır çalışıyorum. Sergiyi bu 4 yılın sonunda açmaya karar verdik. Benim tezhip yaşamımda bugüne kadar yaptığım bir kaç eseri sergiledik. Hilye-i şeriflerimiz, hadis-i şeriflerimiz, ayetlerimiz, çok çeşitli levhalar, serlevhalarımız var. Biz genelde 16’ıncı yüzyıl motiflerini kullanmak istedik. Osmanlı’da tezhib 16’ıncı yüzyılda parlamıştı. O yüzden biz klasikten fazla ayrılmamaya çalıştık. Klasiği özümsemeden yorumlamanın doğru olmadığını hocalarımızdan öğrendik.”

"Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah'ındır" ayet-i kerimesinin işlendiği Hicaz Lalesi serginin dikkat çeken eserlerinden. Ramazan ayında açılan sergi geleneksel sanatların hatırlanması adına da büyük öneme sahip. Sergi, 11 Haziran'a kadar Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Esentepe’deki sergi salonunda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2016 Çarşamba 16:00 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner26