Otobüs duraklarının hikâyesi film oldu (video)

İETT, İstanbul suriçindeki otobüs duraklarının tarihini gün ışığına çıkaran bir projeye imza attı. Proje kapsamında, 80 durağın hikâyesinin anlatıldığı kısa filmler de hazırladı. Tuğçe Özerdem yazdı.

Otobüs duraklarının hikâyesi film oldu (video)

 

 

Kimi zaman çok uzun gelen dakikalar, saniyelerle kaçırılan seferler, telaşlı ve stresli yüzler. İstanbul'un dört bir yanındaki duraklardan yansıyan manzaralar. İETT, yolcuların duraklarda geçirdiği zamanı değerlendirebilecekleri bir uygulama hazırladı. Uygulamanın adı, "Durağını Tanı".

İETT, suriçi bölgesinde bulunan 80 otobüs durağına birer pano yerleştirdi. Durağın isminin yazdığı panolarda duraktaki yolcuları işte bu kodlar karşılıyor. Akıllı telefonları olan kullanıcılar, duraklarda bulunan kodları telefonlarına okuttuğunda durağın tarihi ile ilgili hazırlanan filmleri telefonlarından izleyebiliyor.

Durakların tarihi film oldu

Yolculara, durakların tarihi ve isminin nereden geldiğine dair bilgiler veren uygulama, yaklaşık 3 hafta önce başladı. Senaryosu uzman tarihçilerin gözetiminde hazırlanan filmlerin süresi 3 ile 5 dakika arasında değişiyor. 

Osmanlı'nın 9. padişahı olan Yavuz Sultan Selim Han'dan ismini alan “Yavuz Selim Durağı”, Pertevniyal Valide Sultan Cami ve lisesinden ismini alan “Pertevniyal Valide Sultan Durağı” ve ismini Şehzade Cami'nden alan, “Şehzadebaşı Durağı” projede yer alan 80 duraktan bazıları. İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, amaçlarının vatandaşların seyahat esnasında olası beklemelerini kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Beklemeyi kolaylaştırmak için…

Dr. Hayri Baraçlı şöyle konuştu: "Hedeflediğimiz en önemli unsur, hem vatandaşımızın seyahat esnasında beklemelerini kolaylaştırmak, hem de beklemelerin haricinde Tarihi Yarımada'daki durakları tanıtarak, vatandaşlarımıza kendi kültürümüzü aktarmak. Hedeflerimizden biri de, 2014 yılı içerisinde bu uygulamayı geliştirip, araç içinde de uygulamak."

İETT, bu proje kapsamında, Tarihi Yarımada'daki durak isimlerinin ortaya çıkış hikayesini topladığı bir de kitap yayınladı. Kitaptaki bilgiler, hem Türkçe hem İngilizce. Kitabın en ilgi çeken bölümüyse, siyah beyaz fotoğraflar.

 

 

Tuğçe Özerdem yazdı

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 14:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26