Osmanlı'nın ordu alemdarı Lubinye (video)

Kosova'nın tarihi şehri Prizren'e bağlı Lubinye, içinde tarihin saklandığı küçük bir Boşnak köyü. Çanakkale ve Yemen’e asker gönderen Lubinye, bugün hâlâ Türkiye ile kültürel bağlarını sürdürüyor.

Osmanlı'nın ordu alemdarı Lubinye (video)

 

 

Kosova'da Osmanlı izlerini yaşatan Lubinye, Osmanlı ordusuna asker gönderen köy olarak biliniyor. Osmanlı'nın Balkanlardan çekilmesine rağmen, Türkiye ile kültürel bağlarını sürdüren köyde o dönemden miras bir de cami bulunuyor.

Kosova'nın tarihi köyü Lubinye'nin Osmanlı için özel bir önemi vardı. Tarihi köy, yüzyıllarca Osmanlı ordusuna asker yetiştirmesiyle biliniyor. Lubinye köyü Osmanlı-Rus Harbi, Çanakkale ve Yemen cephelerine asker gönderen bölgelerin başında geliyor.

Cami dört kez yıkılmış

Osmanlı'dan kalan kültürel hatıralara bugün de sahip çıkan Lubinye'nin meydanındaki Küçük Camii ise, Osmanlı'yı hatırlatan izlerden biri. Zaman içinde 4 kez yıkılan köyün tek camii, eski mimarisine bağlı kalınarak yeniden inşa edilmiş.

Köy merkezindeki Osmanlı Mezarlığı'nda da, Osmanlı'ya hizmet eden askerlerin kabirleri bulunuyor. Lubinyeli Boşnaklar, 1912 yılında Osmanlı Kosova'dan çekildikten sonra da bağlarını koparmamış.

Osmanlı ordusunun alemdarı

Lubinye, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan geriye kalan pek çok anının bekçisi. Köy uzun yıllar Osmanlı’nın ordu alemdarlığını yapma unvanına da sahip. 1878'de şehit düşen Lubinyeli Liman Beluli'nin taşıdığı alem, bir buçuk asra yakın zamandan bu yana Lubinyeli Kaplani ailesi tarafından muhafaza ediliyor.

Şehit dedesinden geriye kalan hatıraları ve özellikle alemi, büyük bir titizlikle muhafaza eden Feyzo Kaplani’nin elindeki evraklar, Türkiye'ye verdiği değerin ve ortak geçmişin en önemli örneği.

Mektebin evraklarını da muhafaza ediyor

Feyzo Kaplani'nin muhafaza ettiği belgeler arasında, Osmanlı'nın 1704'te inşa ettiği fakat şu an mevcut olmayan mektep binasının ve yapıldığı günden bu yana dört defa yıkılan ve yerine yenisi yapılan caminin evrakları da bulunuyor. Lubinye köyünde yaşayan Feyzo Kaplani, Osmanlı'dan miras kalan hatıraları oğluna bırakarak geleceğe taşımayı ümit ediyor.

Boşnaklar Türkçe konuşuyordu

Osmanlı döneminde önemli bir merkez olan Lubinye, Boşnak köyü olmasına rağmen Türkçe konuşulan bir köydü. Osmanlı topraklarına savaşlara katılmak ya da çalışmak için gidenler, köye Türkçe öğrenerek dönüyordu. Lubinye’de, Osmanlı'nın Kosova'dan çekilmesiyle Türkçe eğitimi son buldu.

Günümüzde ise, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin girişimleri ile Türkçe eğitimi yeniden hayat buluyor. Lubinyeli gençlerin Türkçe'ye ilgisinin artması üzerine açılan kurslara, Türk temsil heyeti başkanlığı da önemli katkı sağlıyor.

 

 

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 17:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26