Osmanlı'nın mutfağı Priştine'de sergilendi (video)

Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Osmanlı mutfağının asırlık tatlarını güzel bir etkinlikle tanıttı. Akademisyenlerin söz aldığı etkinlikte, konser ve sergi de vardı.

Osmanlı'nın mutfağı Priştine'de sergilendi (video)

Osmanlı mutfağı Kosova'da düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. Yüzyılların lezzetlerini Kosovalılarla yeniden buluşturan kurum ise Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ydi. Etkinlikte akademisyenler söz aldı, Osmanlı mutfağı tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Konferansa Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Arif Bilgin konuk oldu. Bilgin katılımcılara Osmanlı mutfağı hakkında bilgiler sundu. Programda konuşan Arif Bilgin, Osmanlı mutfağı ile alakalı şu ifadeleri kullandı: “Osmanlılar bu mutfağı imparatorluk coğrafyasının farklı bölgelerine taşımışlardır. Bu çerçevede bol miktarda ürünün, yemeğin aynı isimle anıldığını görüyorsunuz. Bir çok mutfak için malzeme olabilecek buğdayın önemli bir bölümü Balkanlar'dan gelir. Bal Balkanlar'dan gelir. Osmanlı mutfağını karakterize eden içeçeklerden de birincisi şerbettir.”

Etkinlik kapsamında Kosovalılar Osmanlı lezzetlerinin seçkin örneklerini tatma fırsatı da buldu. Sunulan lezzetler arasında peynirli tarhana çorbası, zeytinyağlı dolma, güllaç, şerbet ve Türk kahvesi yer aldı. Osmanlı mutfağı tanıtım etkinliğinde Kosovalı sanatçı İlir Birvenik ve orkestrası klasik Türk müziği dinletisi ile geceye ayrı bir renk kattı.

Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte ''Minyatürlerde Osmanlı Mutfağı'' isimli bir sergi de açıldı. Sergi, Osmanlı mutfağına yakından bakmak isteyenler için Priştine Yunus Emre Enstitüsü'nde bir hafta boyunca açık kalacak.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Aralık 2015 Salı 13:48 Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 13:48
banner25
YORUM EKLE

banner26