banner17

Osmanlı'nın Harameyn'e muhabbeti bu sergide (video)

İstanbul'daki “Haremeyn - Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine” isimli bir sergi düzenlendi. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA'nın desteğiyle açılan sergide; Osmanlı Devleti'nin Haremeyn topraklarına gösterdiği muhabbet ön plana çıkıyor.

Osmanlı'nın Harameyn'e muhabbeti bu sergide (video)

 

Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere, Müslümanların ibadet ve ziyaret mekanı olan iki mübarek belde. Bu kutsal mekanların en özel fotoğrafları İstanbul’daki sergiyle bir araya geldi.

“Haremeyn - Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine” adıyla açılan serginin adresi ise Taksim Metro Sanat Galerisi. IRCICA ve Kültür A.Ş işbirliğiyle gerçekleşen Harameyn Sergisi’nde sultan 2. Abdulhamid Han dönemine ait Yıldız albümlerinden ve Medine Müdafii olarak bilinen Fahrettin Paşa’nın özel koleksiyonundan tam 71 parça fotoğraf bulunuyor.

KAYBOLAN ESERLERE AİT FOTOĞRAFLAR...

Sergi, 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başından günümüze ulaşabilen fotoğraflardan oluşuyor. Sergilenen fotoğraflar, 4 asır boyunca Harameyn’in hâdimi olmuş Osmanlı Devleti’nin buranın inşasına ve korunmasına gösterdiği ilgiyi görme imkanı sunuyor.

Eşsiz fotoğraflar, aynı zamanda bu kentlerin tarihine de ışık tutan birer belge konumunda. Sergide ayrıca fotoğraflarda yer alan, fakat günümüzde var olmayan Osmanlı eserleri hakkında da önemli bilgiler var.Panoromik Mekke ve Medine fotoğraflarının dikkat çektiği sergide, bu şehirlerin Osmanlı’dan günümüze ulaşan haritaları da mevcut. Taksim Metro Sanat Galerisi’ndeki “Haremeyn - Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine”sergisi 10 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi. 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 12:14
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20