Osmanlı'nın Avrupa'daki en büyük şehri idi

10 kantona ayrılan Bosna Hersek üç ayrı millete ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki bazı şehirlerin isimleri ise Osmanlı döneminden beri kullanılıyor. Bunlardan biri de ülkenin üçüncü büyük şehri olan Tuzla. Hamza Türkyılmaz yazdı.

Osmanlı'nın Avrupa'daki en büyük şehri idi

 

 

Üç etnik grubun birlikte yaşadığı Bosna Hersek, Osmanlı'nın izlerini muhafaza eden Balkan ülkelerinden biri. Eski dilde “iyi insanların bölgesi” anlamına gelen “Bosna” adına ilk kez Bizans kaynaklarında rastlanıyor. Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar'dan oluşan halkının yanı sıra ülke iki siyasi alt devletten oluşmasından dolayı “Bosna-Hersek” adıyla anılıyor.

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Saraybosna'nın adı, Osmanlı'dan önce “Vrahbosna” olarak biliniyordu. Osmanlı Devleti’nin fethi ile birlikte, “Bosna Saray” olarak adlandırılan şehir, zaman içinde “Saray Ovası” adını aldı. Günümüzde ise, şehrin resmi adı Osmanlı döneminde aldığı isme yakın olarak “Sarajevo” olarak kullanılıyor. 

Türkler tarafından “Saraybosna” olarak anılan şehir, aynı zamanda Osmanlı'nın tarih boyunca Avrupa'da kurduğu en büyük şehir.

Travnik: Vezirler şehri

Osmanlı döneminde vezirler şehri olarak bilinen “Travnik” ise, aynı zamanda merkez “Bosna Kantonu”nun başkenti. Osmanlı İmparatorluğu'na onlarca devlet adamı yetiştiren kentte o dönemde inşa edilen sayısız türbe ve cami bulunuyor. Osmanlı döneminde 151 yıl boyunca Bosna Eyaleti'nin de merkezi olan Travnik, Osmanlı mirasının en iyi korunduğu şehirlerden.

Osmanlı’dan beri Tuzla

İsmi Türkçe olan Balkan şehirlerinden olan “Tuzla”, Bosna Hersek'in üçüncü büyük şehri. Bosna Hersek'in “Tuzla Kantonu” olan şehir, Osmanlı'dan bugüne aynı ismi kullanıyor. 

Binlerce yıl boyunca, aralarında Çek, Alman ve Slovenlerin de bulunduğu 22 farklı milliyete ev sahipliği yapan şehir, Avrupa’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

 

Hamza Türkyılmaz yazdı

Yayın Tarihi: 03 Şubat 2014 Pazartesi 14:28 Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 16:30
banner25
YORUM EKLE

banner26