Osmanlı'nın Afrika'daki izleri belgesel oldu

Osmanlı'nın Afrika'dan ayrılışının 100. yılı münasebetiyle hazırlanan Afrika ve Osmanlı belgeseli bir gala gecesi ile tanıtıldı. Hamza Türkyılmaz yazdı.

Osmanlı'nın Afrika'daki izleri belgesel oldu

 

 

Afrika'dan Osmanlı’nın ayrılışının 100. Yılında, "Ortak Geçmişin İzinde" adlı bir belgesel hazırlandı.  Belgeselin galasına çok sayıda davetli katıldı. Osmanlı Devleti'nin Afrika kıtasındaki uç temasları ve bu coğrafyadaki yaklaşımının ayrıntıları, bir belgeselle gün ışığına çıkıyor. Afrika ve Osmanlı belgeseli için birçok tarihçi ve araştırmacı bir araya geldi ve belgeselin yapım çalışmaları tam 3 yıl sürdü.

Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin destekleriyle hazırlanan belgeselin galası, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 

Galaya, Afrika kıtasında görev yapan Türk büyükelçinin yanı sıra, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca ve Prof. Muhammed Bakari'nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Afrika tarihini yansıtıyor

Gala; Afrikalı müzisyenlerin, Türk ve Afrika müziklerinden oluşan gösterisi ile başladı. Yapımcılığını Hatice Uğur ve yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı belgesel, sahra altı Afrika denilen coğrafyadaki 7 Afrika ülkesinde yapılan röportaj ve çekimlerden oluşuyor. Belgeselde, yerli ve yabancı akademisyenler ve Afrika'da yaşayanlarla tarihin izi sürülüyor.

Belgeselin yönetmenliğini yapan Gökhan Yorgancıgil, belgesel çekme fikrinin nasıl ortaya çıktını şu sözlerle anlattı: "Momba'da, Hint Okyanusu’nda bulunmuştum. Hint Okyanusu’nun kıyısına da gitmiştim. Orada bir Türk kalesi olduğunu söylediler. O bölgede sözel bir Türk kültürü oluşmuş. Fakat akademik anlamda doğrulanabilecek, kesinleşmiş bilgiler mevcut değil.

Bir arkadaşımla konuşurken, Türkiye ve Afrika arasındaki ilişkilerin kayda geçirilmediğini öğrendik. Afrika ile ilişkilerimize dikkat çekmek ve bu konuyu gündeme getirmek için böyle bir belgesele giriştik."

Osmanlı hala Afrika’da

Özellikle sahra altı Afrika ile ilgilendiklerini söyleyen Yorgancıgil, "Osmanlı’nın Afrika'da hala yaşadığını söyleyebiliriz" dedi.

Belgeselin yapımcısı Hatice Uğur da belgeseli hazırlarken, Afrika’nın medeniyetlere ev sahipliği yapmış, insanlığın doğduğu bir kıta olduğunu gördüklerini, belgeselde bunu inşa etmeye çalıştıklarını söyledi. Uğur, “Nijer'de, ‘İstanbuleva’ olduğunu iddia eden, yani İstanbul'dan gittiklerini iddia eden bir topluluk var. Onların hikâyesi çok ilginç geldi" diye konuştu.

İngilizceye çevrilecek

Afrika ve Osmanlı belgeselinin seslendirmesini ise, Prof. Dr. Muhammed Bakari üstlendi. Muhammed Bakari, "Afrika'da Osmanlı geleneği uzun zamanlardan beri devam ediyor. Çünkü bildiğiniz gibi Kuzey Afrika, Osmanlı Devleti’nindi. 19. yüzyıla kadar Osmanlı'da özellikle Müslümanlar devlete karşı büyük bir bağlılık hissediyordu. Bu gelenek ve bağlılık, bu belgeselde gün ışığına çıkıyor. Bu projede olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Belgesel, konusu ve içeriği bakımından geçmişe ayna tutuyor. Emeği geçen herkese teşekkürler" diye konuştu.    

Belgeselin İngilizcesinin de hazırlanarak televizyon kanallarında yayınlanması planlanıyor.

 

 

Hamza Türkyılmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 16:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26