Osmanlı'da yeni dönem kütüphaneciliğin atası 2. Abdülhamid (video)

Emir Eş, İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda Devr-i Hamîdî Kataloglarını ele aldı. Eş, Osmanlı’da yeni dönem kütüphaneciliğinin kurucusunun Sultan Abdülhamid olduğunu söyledi.

Osmanlı'da yeni dönem kütüphaneciliğin atası 2. Abdülhamid (video)

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi, “Osmanlıca Neşriyatın Cumhuriyete İntikali'' başlığıyla bir toplantı düzenledi. Etkinlikte Osmanlı'dan günümüze kültürel mirasın devri değerlendirildi.

Türkiye Yazma Eserler Kurumu İstanbul Bölge Müdürü Emir Eş, Osmanlı döneminde modern kütüphaneciliğin kurucusu kabul edilen Sultan 2. Abdülhamid'in çalışmalarıyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Emir Eş, şu şekilde konuştu: “1876'da padişah olan Sultan 2. Abdülhamid bizzat kendi emriyle İstanbul'daki kütüphanelerin tasniflerinin ve bu tasniflerin bir araya getirildiği katalogların yapılması çalışmasını başlatmıştır. Yani Osmanlı'da yeni dönem kütüphaneciliğin atası ve kurucusu Sultan 2. Abdülhamid'dir. Bugün Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı adı altında yazma eser kütüphanelerimiz toplanmış ve organize olmuş durumdadır.”

Devr-i Hamîdî katalogları

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında, yaklaşık 200 yazma eser kütüphanesi, vakıf, medrese, saray ve konaklarda bulunuyordu. Günümüzde ise bunların 144'ü Türkiye Yazma Eserler Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Kurum, Osmanlı Türk kütüphaneciliği tarihinde dönüm noktası olan ve Sultan 2. Abdülhamid döneminde gerçekleştirilen Devr-i Hamîdî katalogları ve Osmanlıca eserlerin muhafazasına büyük önem veriyor. Devr-i Hamîdî kataloglarında sınıflandırılan yazma eserlerin künyeleri bulunuyor. Burada kitapların numaraları, adı, dili, yazı türü, cilt sayısı, yazı türü gibi bilgiler yer alıyor. Kartodex denen özel kutucuklara yerleştirilen kart ya da kitaplardan oluşan kataloglara elektronik ortamda da ulaşılabiliyor.

Sultan 2. Abdülhamid döneminde, Devr-i Hamîdî kataloglarında kayıt altına alınan yazma eserlerle ilgili çalışmalar, artık Türkiye Yazma Eserler Kurumu tarafından yürütülüyor.

 Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Aralık 2014 Pazartesi 10:36 Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 16:07
YORUM EKLE

banner19

banner36