Osmanlıda kuyumculuk zevki Cevher sergisinde (video)

İstanbul'un ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, kuruluşunun 35. yılı dolayısıyla 'Cevher' adlı sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Osmanlı'nın 17. ve 20. yüzyılları arasındaki kuyumculuk zevkini yansıtan eserlerin yer aldığı sergide müzenin koleksiyonuna ait 139 parça yer aldı.

Osmanlıda kuyumculuk zevki Cevher sergisinde (video)

Osmanlı Devleti döneminin kuyumculuk zevkini yansıtan eserler, Cevher Sergisi'nde bir araya geldi. Sergi İstanbul'un ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi'nin 35 kuruluş yılına adandı.

Müzenin 139 parçalık koleksiyonundan hazırlanan sergi, ziyaretçilerini 17. ve 20. yüzyıl tarihleri arasında ışıltılı bir yolculuğa çıkartıyor. Sergide elmas, zümrüt ya da yakut gibi değerli taşlarla bezeli ince el işçiliğine sahip mücevherler dikkat çekiyor. Takılardan farklılık gösteren ama birbirinden değerli taşların süslediği eşyaları da buluşturan serginin küratörlüğünü Hülya Bilgi üstleniyor.

Değerli taşların, Osmanlı döneminde başta saray çevresi olmak üzere sosyokültürel yaşantıdaki yeri de bu sergiyle gözler önüne seriliyor. Zira sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, ya saray halkına ya da saray çevresine yakın şahıslara ait eşyalar oluşturuyor.

Sadece kadınlara verilen nişan: Şefkat nişanı

Sergide geleneksel Türk kahve Kültürünü farklı bir biçimde sunan bir bölüm de yer alıyor. Mineli ya da değerli taşlarla bezeli fincan zarfları, Osmanlı kahve kültürünün bir yansıması olarak sergide yer aldı. Kahve önce kulpsuz fincanlara dökülür, ardından bu fincanlar elin yanmaması için fincan zarflarına yerleştirilirmiş. Kahve bu zarflar içinde servis edilirmiş.

Serginin dikkat çeken bölümlerinden biri ise Osmanlı padihşahları tarafından üstün hizmette bulunanlara verilen nişanlar. II. Mahmud'dan itibaren yaygınlaşan nişanlar, Osmanlı'nın son dönemine dek varlık gösterdi. II. Abdülhamid Han dönemindeyse ilk kez sadece kadınlara verilmek üzere savaş ve afet zamanı hizmette bulunanlara mine, yakut ve elmaslarla süslü şefkat nişanı verildi. Bu eserler de sergideki özel bir bölümde sergilendi.

Osmanlı Devleti'nin ihtişamını gün yüzüne çıkartan Cevher Sergisi, 31 Mayıs 2016'ya kadar Sadberk Hanım Müzesi'nde ziyarete açık olacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 15:12 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 15:12
banner25
YORUM EKLE

banner26