banner17

Osmanlıca tapu senetleri Makedoncaya çevriliyor (video)

Türkiye Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Makedonya Kadastro ve Gayrı Menkul Ajansı arasında 2012 yılında imzalan protokol gereği, Osmanlı dönemine ait tapu senetleri Makedoncaya çevriliyor. Osmanlı'dan miras kalan birçok belge güncelleştiriliyor.

Osmanlıca tapu senetleri Makedoncaya çevriliyor (video)

Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da hüküm sürdüğü asırlar boyunca bölge mimari, ekonomik ve sosyal anlamda en zengin dönemini yaşadı. Toplumsal hayatta bir "şehirlilik" göstergesi olan Türkçe de, kullanıldığı bölgenin edebiyatında derin izler bıraktı.

Ancak Osmanlı'nın Balkanlar'dan çekilmesiyle birlikte bu büyük medeniyetin dili olan ve "Eski Türkçe" olarak adlandırılan Osmanlıca da unutulmaya yüz tuttu. Bugün Osmanlı'dan miras kalan birçok belgenin güncelleştirilmesi adına dönemin Türkçesine ve Balkan dillerine vakıf kişilere büyük ihtiyaç duyuluyor. Bu yetişmiş kadrolar vasıtasıyla çok sayıda Osmanlı belgesi, Balkan dillerine çevriliyor.

Makedonya da bu bağlamda önemli bir projeyi hayata geçirdi. Türkiye, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Makedonya Kadastro ve Gayrı Menkul Ajansı arasında 2012 yılında imzalan protokol gereği, Osmanlı dönemine ait tapu senetleri Makedoncaya çevriliyor. Bu kapsamda, 2014 yılında binin üzerinde tapu defterinin kopyası Türkiye tarafından Makedonya'ya hediye edildi. 1847-1912 yıllarını kapsayan defterlerde 2 milyonun üzerinde tapu senedi bulunuyor.

Tercüme 3 aydır devam ediyor

Dr. Adnan Şerif, Makedonya'da, Osmanlı tapu senetlerini Makedoncaya çeviren iki kişiden biri. Makedonya Devlet Arşivi'nde Osmanlı belgelerinin tasnif ve tercümesinden sorumlu olan Şerif, şu anda pilot proje kapsamında yürütülen tercüme çalışmalarının büyük önem taşıdığı görüşünde.

Tarihi bir kaynak niteliğindeki Osmanlı tapu senetlerinin tercümesi yaklaşık üç aydır devam ediyor. Osmanlıca bilgisine sahip kadroların yetersizliği nedeniyle çalışmalar yavaş da olsa yol alıyor. Söz konusu tapu senetleri, bahse konu mülkiyetin kime ait olduğu, kimden alınıp kime satıldığı, vergisinin ödenip ödenmediği gibi tüm ayrıntıları içeriyor.

Ancak bu senetler toplumsal anlamda da tarihi bir öneme sahip. Bu belgeler, günümüz Makedonya'sında yok olmuş mahalleler ya da bugün isim değiştirmiş yerleşim yerlerinin Osmanlılar zamanındaki ismi, vatandaşların dini ve milli kimlikleri gibi birçok ayrıntıyı da gün yüzüne çıkarıyor.

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 11:00
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20