Osmanlı Viyana'yı kültürüyle kuşatmıştı (video)

Osmanlı iki kez kuşattığı Viyana’yı fethedemedi ancak, yüzyıllar boyu kültürü ile Avrupa’ya yönelik kuşatmayı Viyana sınırlarından sürdürdü. Bugün Avrupa şehirlerine başkentlik yapmış kentlerde Osmanlı’nın etkisini görmek mümkün.

Osmanlı Viyana'yı kültürüyle kuşatmıştı (video)

 

Avusturya'nın en büyük şehri olan başkent Viyana, adı Osmanlı ile anılan bir Avrupa kenti. Dünyanın en büyük sultanlığı olan Osmanlı Devleti'nin sınırları 16. yüzyılda Viyana sınırına ulaştı.

İlk kez 1529'da Viyana'yı fetheden Osmanlı ordusunun amacının şehri almaktan ziyade, korku salmak olduğu biliniyordu. 150 yıl süren kuşatmanın ardından beklenen oldu ve şehir Kanûnî Sultan Süleyman Han'ın ordusu tarafından ikinci kez kuşatıldı.

Avusturya'nın Türkiye Eski Büyükelçisi Muhammed Yusuf, "Bütün Batı Avrupa, özellikle Almanya ve Avusturya büyük oranda Osmanlı baskısı altındaydı. Bu gece ve gündüz sürekli etkilenilen bir masal gibiydi. Zira Osmanlı sınırda duruyordu. Bu savaş durumu veya kısa yahut uzun süren barış anlamına gelmiyordu. Bu daha çok iki toplum sisteminin, iki kültürün, iki dinin karşı karşıya gelmesi demekti." dedi.

1683 yılında gerçekleşen Viyana kuşatmasının Doğu ve Batı arasındaki bir dönüm noktası olduğu kabul ediliyor.

Zaferle sonuçlanmayan kuşatma sonrasında Osmanlı ordusunun yenilebilir olduğu fikri Batı'da ilk kez dillendirilmeye başlandı. Bunun bir sonucu olarak bütün Avrupa bütün mezhep ve çıkar çatışmalarına rağmen birleşti.

Viyana önlerine kadar gelerek gücünü sergileyen Osmanlı Devleti, sadece ordu gücüyle değil kültürüyle de Avrupa’yı kuşatmıştı. 17. yüzyıl sonlarına kadar Avrupalılar, Osmanlı saraylarındaki hayat tarzı, ordu düzeni, savaş teknolojisi, mehter müziği ve Osmanlı kültüründen etkilendiler.

Halen Avrupa'ya başkentlik yapmış şehirlerin mimarisi ve tarihinde Osmanlı Devleti'nin etkisini görmek mümkün.

 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26