Osmanlı vakıf geleneği Cape Town'da konuşuldu (video)

Güney Afrika Cumhuriyetinin başkenti Cape Town'da bir kitap tanıtım toplantısı düzenlendi. Kitap, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Selim Argun'un imzasını taşıyor. Ulema, Vakıf ve Osmanlı Devleti adlı kitap, Osmanlı'daki vakıf geleneğine ışık tutuyor.

Osmanlı vakıf geleneği Cape Town'da konuşuldu (video)

İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Selim Argun'un Ulema, Vakıf ve Osmanlı Devleti kitabı Güney Afrika'da yayınlandı. Güney Afrika'da çalışmalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Selim Argun'un kitabının tanıtımı için düzenlenen galaya çok sayıda akademisyen ve yazar katıldı.

Güney Afrika'da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan EVKAF tarafından İngilizce olarak basılan kitapta Osmanlı'nın 18 ve 19. yüzyıllardaki vakıf geleneği anlatılıyor. EVKAF, vakıf geleneğinin Güney Afrika'da devam ettirilmesi için önemli rol üstleniyor.

Vakıf sistemini anlamada yeni bir yol

EVKAF Kurumu Direktörü Dr. Sali Abrahams, kitap hakkında şu ifadeleri kullandı: “Güney Afrika'da böyle bir kitabın basılmasına tanıklık etmek ve yazarı ile tanışmak benim için önemli bir fırsat. Sanki bu bir annenin doğum hediyesi vermesi gibi çok güzel bir deneyim. Kitabı 24 saat içinde okuma fırsatım oldu, bitirmem gerektiğini düşündüm. Gerçekten harika bir kitap.

Osmanlı tarihi hakkında bilgiler veren bir akademik kitap olmasına rağmen bana tarihi bir roman gibi geldi. Kitap üç şeyi anlatıyor; siyaset, ulema, vakıf. Sadece yazarın konu ile ilgili düşüncelerini vermiyor, aynı zamanda analitik bir bakış açısı da sunuyor. Vakıf sistemini anlamada yeni bir yol görüyoruz bu kitapta."

Selim Argun'un imzasını taşıyan kitap, Osmanlı Devleti ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin başladığı tarihten 150 yıl sonra basılan ve bir Türk akademisyenin imzasını taşıyan ilk kitap oldu. Kitapta bahsedildiğine göre, 1862'de Osmanlı Devleti tarafından Cape Town'a gönderilen din alimi ve bürokrat Ebubekir Efendi, Cape Townlu Müslümanların dini konularda bilgilendirilmesine yardımcı oldu. Vefatına kadar Cape Town'da yaşayan Ebubekir Efendi, Afrikaans dilinde yazdığı kitabı İstanbul'da bastırdı ve 3 bin kitapla Afrika'ya döndü.

Ebubekir Efendi'nin izinden yürümeye çalıştığını belirten İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Selim Argun, galanın sonunda davetliler için kitabını imzaladı.

 İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 10:28 Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 11:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Özdemir
Süleyman Özdemir - 8 yıl Önce

Bir Türk akademisyenin çalışmasının Türkiye sınırları dışında yayınlanması gerçekten gurur verici bir gelişme. Ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminin akademik gelişmeyle de paralel gitmesi beklenir bir şeydi. Selim Argun'un çalışmasının Cape Town'da oldukça ilgi çektiği anlaşılıyor. Kendisini tebrik ediyor, akademik yaşamının geri kalan kısmında da benzer başarılarının devamını bekliyoruz. Haberi yapan ve bizleri bilgilendiren İbrahim Tığlı'ya da bu vesileyle teşekkür ediyorum.

banner19

banner36