Osmanlı-Rus savaşından fotoğraflar (video)

Bulgaristan'ın bağımsızlık günü anısına Moskova’da Osmanlı-Rus savaşı ile ilgili bir sergi açıldı. Sergideki fotoğraflar özel bir koleksiyondan seçildi. Siyah beyaz karelerde Ruslar’ın İstanbul seferi ve Plevne kuşatması görülüyor.

Osmanlı-Rus savaşından fotoğraflar (video)

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerginlik kültür sanat alanında iki ülkenin işbirliğini zorlu bir sürece sokunca, sorunu giderebilmek adına iki taraftan da adımlar atılmıştı. Hem Rusya'da yaşayan Türkler, hem de Türkiye'de yaşayan Ruslar bu olumsuz havayı dağıtabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlemiş, resmi makamlara çağrıda bulunmuştu. Fakat kültür-sanat planında bu zorlu sürecin farklı etkilediği başlıklar da var. Gerginliğin artmasıyla tarafların kullandığı dilin sertleşmesi, medya kuruluşlarının da bu sert yaklaşımları destekler havada yayın yapması mevcut sıkışıklığı büyüttü.

Son zamanlarda milliyetçi tonun hakim olmaya başladığı kültür sanat dünyası bu hafta Osmanlı-Rus savaşına ait fotoğraf sergisiyle bu eğilime katkı sundu. İvo Hacımışev'in kişisel koleksiyonundan alınan fotoğrafların büyük bölümü Çarlık Rusya’sının İstanbul seferine ait. Avcılar sahillerinde dolaşan Rus askerleri ve Boğaz'ı bekleyen Osmanlı topçuları, fotoğraflarda çok net görülüyor. Çarın ordusuna mensup üst düzey subayların Plevne yakınlarındaki karargahına ait fotoğraflar da Rus ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

Çar'ın özel fotoğrafçısının fotoğrafları

Rusya Fotoğrafçılar Birliği'nden Maksim Keriev, serginin tarihi önemde olduğunu kaydederken şu ifadeleri kullandı: "Burada bir savaşın sergisindeyiz. Tabii ki tema olarak acıklı, üzüntü verici. Ama sanat tam da burada devreye giriyor ve savaşların halklar arasında geçici olduğunu, aslolanın barış ve kardeşlik olduğunu savunuyor. Bununla birlikte tarihini bilemeyenin geleceğiyle ilgili kararlar verirken çabuk yanlışa düşeceğini de unutmamak lazım. Sergilenen fotoğrafların tarihi değerini de gözönüne aldığımızda iyi bir karar verildiğini söyleyebiliyoruz."

Sergideki fotoğrafların önemli bir bölümü Aleksander İvanov tarafından çekilmiş. Çarın özel fotoğrafçısı olan İvanov aynı zamanda savaşlarda da görev yaptığı için bu tarihi sahneleri ölümsüzleştirme imkanı bulmuş. Özellikle aylar süren Plevne kuşatmasında çektiği panoramik foto ziyaretçilere o günlerin canlılığıyla hitap ediyor.

 

Barış Mutlu haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 16:16 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 16:25
banner25
YORUM EKLE

banner26