Osmanlı örf ve adetlerinin kitabını yazdı (Video Haber)

Kosova'daki Osmanlı eserleri hakkında çok sayıda kitap kaleme alan Raif Vırmiça, son eseriyle Balkanlar'a bırakılan mirası geleceğe taşımayı amaçlıyor.

Osmanlı örf ve adetlerinin kitabını yazdı (Video Haber)

 

Yüzyıllardır seçkin Osmanlı eserlerini muhafaza eden Kosova'daki bu tarihi yapılar birçok tarihçi ve araştırmacının ilgi odağı oldu. Kosovalı tarihçi Raif Vırmiça da Osmanlı mirasına ışık tutan çok sayıda kitap kaleme aldı. Vırmiça, son kitabıyla Osmanlı'nın Balkanlar'a miras bıraktığı gelenek ve görenekleri geleceğe taşımayı amaçlıyor.

Osmanlı Devleti'nin sayısız eseri miras bıraktığı toprakların başında Kosova geliyor. Osmanlı mimarisinin seçkin yapılarına ev sahipliği yapan Kosova'da, öne çıkan iki şehir başkent Priştine ve Prizren. Ülkenin tarihi şehirleri cami, köprü, hamam, medrese ve çeşmeler başta olmak üzere Osmanlıdan yadigâr çok sayıda eseri yüzyıllardır muhafaza ediyor.

Kosova'daki Osmanlı eserleri mimari nitelikleri ve tarihi ile bugüne kadar çok sayıda araştırmacı ve yazarın da ilgi odağı oldu. Osmanlı eserlerine kitaplarında yer veren önemli isimlerden biri de Kosovalı araştırmacı-yazar Raif Vırmiça.

Prizren doğumlu olan Vırmiça bugüne kadar 20 kitap yayınladı. Kitaplarında Osmanlı eserlerinin mimari özelliklerini anlatan Raif Vırmiça, kültürel mirasın geleceğe taşınması için birçok kaynak eser kaleme aldı.

Aynı zamanda "Kosova Türk Araştırmacılar Derneği başkanı olan Raif Vırmiça'nın son kitabı ise  "Örf, Adet, Gelenek ve Görenekler" adını taşıyor. Osmanlı'nın beş yüz yılı aşkın süre hâkim olduğu topraklardaki gelenekler kitap sayesinde bugüne taşınıyor. Vırmiça, Kosova'daki Osmanlı Medeniyetinin birikimini ve bugün hâlâ yaşatılan gelenekleri Prizren'in mahallelerini gezerek derledi. Araştırmaları sonunda elde ettiği bilgileri başlıklar altında toplayarak resimlerle zenginleştirdi.

Eski ve yeni 700 fotoğrafın yer aldığı kitapta bahar ve düğün geleneklerinin yanı sıra Türklerin ve Kosova'da yaşayan halkların kıyafetleri de yer alıyor. Uzun yıllar sonra Kosova'da yayınlanan en kapsamlı araştırma eser olan "Örf, Adet, Gelenek ve Görenekler" kitabı ile Türk ve Osmanlı geleneklerinin gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 12:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13