Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu Düzenlendi (video)

İBB ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen 4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u Sempozyumu sona erdi. Sempozyuma Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden 69 akademisyen katıldı.

Osmanlı İstanbul'u Sempozyumu Düzenlendi (video)

İstanbul'da fethin 563. yıldönümünde 4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u sempozyumu düzenlendi. 2 gün boyunca devam eden program 18 oturumda yerli ve yabancı 69 akademisyeni buluşturdu.

Sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Selçuk Mülayim, "Mimarlıkta Sinan Çağı" konulu tebliğini katılımcılarla paylaştı. İstanbul’un tarihine dair önemli konulara temas edilen sempozyumda Osmanlı İstanbul'u bütün yönleriyle farklı başlıklardaki oturumlarla masaya yatırıldı. Sempozyumda, İstanbul’un gizli kalmış yönleri, fiziki, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimleri mercek altına alındı. Henüz gün yüzüne çıkmamış bazı arşiv belgeleri ve fotoğraflar da sempozyuma katılan uzman tarihçiler tarafından sunuldu. Günümüze kadar İstanbul ve Osmanlı tarihiyle alakalı aydınlatılamayan sorulara belgeler eşliğinde cevaplar arandı.

4’üncü Uluslararası Osmanlı İstanbul’u sempozyumu "İstanbul'da Musiki, Musikide İstanbul" oturumuyla sona erdi.

 

Hamza Türkyıldız

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 16:35 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 11:25
banner25
YORUM EKLE

banner26