Osmanlı hoşgörüsünü yaşatan bir semt (video)

Tarihi yarım adanın, eski İstanbul evleri ile bezeli Balat, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri. Cami, kilise ve sinangogların yan yana yükseldiği Balat, ayrıca Osmanlı hoşgörüsünü de en fazla hissedildiği semtlerden biri. Eda Sinem Bakioğlu yazdı.

Osmanlı hoşgörüsünü yaşatan bir semt (video)

 

 

Asma yapraklarıyla süslü evler arasına kurulu dostluk bağları. Seyrederken, sokaklarında kaybolmaya sebep olacak rengârenk evleri. Ve 3 dinin hoşgörüyle buluştuğu tarihi yarımadanın arka bahçesi. Huzur dolu semt Balat.

Eski İstanbul’u aradığımızda kendimizi Balat sokaklarında bulduk kente yükselen betonarme binalara inat Balat eski İstanbul evleriyle direniyor. Balat, İstanbul'un tarihinden devraldığı mirası bugüne taşıyor.

Haliç’in kıyısındaki semtte ilk göze çarpan cumbalı evler oluyor. Çoğu 2-3 katlı olan bu evlerin arasına asılmış kimisi renk renk, kimisi bembeyaz çamaşırlar mahalledeki samimi komşuluk ilişkilerinin en büyük ispatı. Tarihi evlerin önünde oturan mahalle sakinleri ve onların sokakta oynayan çocukları artık İstanbul'da az rastlanır sahnelerden. Eskiden Ermeni, Müslüman ve özellikle Musevi nüfusun birlikte yoğun olarak yaşadığı Balat camiler, kiliseler ve sinagoglarla çevrili.

Balat sakinleri: Hep kardeş gibiydik…

Hızır Çavuş Camii, Yambol Sinagogu, Sırp Hreşdogabed Kilisesi bunlardan sadece bir kaçı.

Balattaki en önemli yapılardan biri arkamda gördüğünüz Ferruh Kethüda Cami, Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı Ferruh Kethüda tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan külliyenin günümüze ulaşan tek yapısı.

Farklı kültürleri sokaklarında büyük bir gururla taşıyan Balat'ın sakinleri de semtte birlik ve beraberlik içinde geçen günleri özlemle anıyor. Semt sakinlerinden Hasan Bayraktar, "Rumlarla Yahudilerle büyüdük. Açık söylemek gerekirse ibadet hariç gayrimüslimlerden öğrendik birçok şeyi. Temizlik gibi, komşuluk gibi. Yazlık sinemalar vardı. Burada bir kaynaşma içindeydik teknolojisiz bir Balat’ta. Burada paskalyaları olurdu, bizim dini günlerimiz de. Biz kardeş gibiydik."

Yahudi komşunun öğüdünü unutmadı

Bir diğer semt sakini İrşat Ak da, “Gayrimüslimlerin yaşadığı dönemlerde her çocuğun okuldan kaçtığı gibi ben de okuldan kaçmıştım. Evimizin karşısında oturan bir Yahudi annemiz vardı. Bana en büyük öğüdü o zaman vermişti. Ben onun ne kadar güzel bir söz olduğunu çok sonra anladım. Bana dediği şuydu: ‘Madem okumayacaksın gazetenin bulmacalarını sakın bırakma. Cahilliğin en büyük engelleyicisi, okumandan sonra bu olacak’. Bu sözü hiç unutmam.”

Bir zamanlar azınlıkların yoğun olarak yaşadığı Balat çok kültürlü yapısıyla İstanbul’un gözde semtlerinden biri olma özelliğini koruyor.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu yazdı

Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2014 Perşembe 10:41 Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 12:02
banner25
YORUM EKLE

banner26