Osmanlı garnizonu bugün restoran (video)

Arnavutluk'un başkenti Tiran'a oldukça yakın mesafedeki Petrula Kalesi, doğa ve tarihin buluştuğu bir mekân. Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan kale, halen eşsiz manzarası nedeniyle Arnavut lezzetlerinin sunan bir restoran olarak hizmet veriyor. Rina Gurgule yazdı.

Osmanlı garnizonu bugün restoran (video)

 

 

Tarihi Petrela Kalesi, Arnavutluk'un en iyi korunmuş kalelerinden biri. Başkent Tiran'ın yakınlarındaki kale, Bizans İmparatoru Justinyen döneminden bu yana ayakta. Üçgen mimariye sahip kale ve köşesindeki gözetleme kulesi, bölgeyi koruma amacıyla inşa edildi. Şehre hâkim konumdaki kale, ziyaretçilerine seyir keyfi sunuyor.

Başkent Tiran'dan sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan Petrela Kalesi, doğa ve tarihle iç içe olmak isteyenler için ideal bir yer. 4. asra tarihlenen kale, birçok medeniyetin yönetim merkezi olarak işlev gördü.

İskenderbey, kardeşini burada sakladı

Orta Çağ’da Orta Arnavutluk'a hükmeden Topia ailesinin karargâhı olarak hizmet veren Petrela Kalesi, Arnavutların ulusal kahramanı İskenderbey'in kardeşi Mamitsa'yı güvenli olduğu gerekçesiyle yerleştirdiği yapı olarak da biliniyor. Kalenin bulunduğu köyün meydanının adı halen Mamitsa Meydanı.

Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan kaleye, İslam kaynaklarında ilk olarak 1153'de el-İdrisi'nin eserinde rastlanıyor. Ancak eserde kalenin adı Betrula Kalesi olarak yazılı. Kale günümüzdeyse geleneksel Arnavut lezzetlerini sunan bir restoran. Petrela Kalesi’nden görünen eşsiz Tiran manzarası, kaleyi turistler için cazip kılıyor. Ülkenin tarihine dair bilgi almak isteyenler de kaleyi mutlaka ziyaret ediyor.

 

 

Rina Gurgule yazdı

Yayın Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:15 Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 10:15
banner25
YORUM EKLE

banner26