Osmanlı fermanları Beyrut'ta sergilendi (video)

Lübnan'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi yeni bir sergiye kapılarını açtı. ''Osmanlı Fermanları Beyrut'ta'' adlı sergide Osmanlı döneminde yazılmış ferman, berat, ahitname gibi 42 belgenin fotoğrafı yer aldı.

Osmanlı fermanları Beyrut'ta sergilendi (video)

Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi duvarları Osmanlı fermanlarıyla süslendi. İnce işçilikle yazılan ve yüzyıllar geçmesine rağmen önemi ve estetiği sebebiyle muhafaza edilen, tuğralarla bezeli fermanlar, içerikleriyle olduğu kadar görsellikleriyle de ilgi çekti.

Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi'nde açılan "Osmanlı Fermanları Beyrut'ta" sergisine katılanlar Osmanlı fermanlarını yakından görme şansı yakaladılar. Sultan III. Selim ve Sultan II. Mahmud dönemine ait Suriye, Şam, Halep, Kudüs ve Lübnan vilayetlerindeki mimari yapılara ve vali atamalarına ilişkin belgeler sergilendi.

Serginin açılışını Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes yaptı. Erciyes açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Gördüğünüz gibi sergiye büyük bir ilgi var. Osmanlı fermanları özellikle eski Osmanlı coğrafyasında çok büyük bir ilgi uyandırıyor. Hem içerikleri hem de görsel özellikleri bakımından. Dolayısıyla bu sergininin burada açılmış olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.”

Fermanlar aynı zamanda birer sanat eseridir

Bir çok davetlinin katıldığı açılışta Osmanlı'nın çeşitli dönemlerinde yazılmış ferman, berat, ahitname gibi 42 belgenin kopyası bulunuyor. Sergi, Osmanlı eserlerinin çok yönlü zenginliğini de gözler önüne serdi.

Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi müdürü Cengiz Eroğlu da sergiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Burada yaklaşık olarak kırk Osmanlı fermanı sergileniyor. Fermanlar hem günümüz Türkçesi'ne hem de İngilizce'ye çevrildi. Amaç burada Osmanlı fermanlarını tanıtmak. Çünkü Osmanlı fermanları, evet bir padişah kararıdır, aynı zamandaysa birer sanat eseridir.”

Osmanlı ve Türk tarihinden kesitler sunan sergiye Lübnanlılar yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılar arasında akedemisyenler ve Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Türkçe öğrenen Lübnanlı öğrenciler de vardı. Hafta boyunca görülebilen sergi, 18 Aralık'a kadar ziyaretçilerini kabul etti.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2015 Cumartesi 12:14 Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 12:14
banner25
YORUM EKLE

banner26