Osmanlı denizcilerinin resimleri de sergileniyor (Video Haber)

Tunus’un kuzeybatısındaki Mennube semtinde yer alan Tunus Askeri Müzesi 24 Haziran 1989'da 'Gül Sarayı'nda açıldı.

Osmanlı denizcilerinin resimleri de sergileniyor (Video Haber)

 

Tunus, çöl ve denizi buluşturduğu gibi pek çok farklı kültürü de bir arada barındırıyor. Başşehir Tunus’un kuzeybatısındaki Mennube semtinde yer alan Tunus Askeri Müzesi 24 Haziran 1989'da 'Gül Sarayı'nda açıldı.

'Büyüksaray' veya 'Büyükburç' olarak da bilinen saray, 1793'de Osmanlı Paşası Hammûde Paşa tarafından inşa ettirildi. Yazlık saray olarak kullanılan yapı, daha sonraları Tunus’a gelen üst düzey ziyaretçilerin konaklamaları için kullanıldı. 1839’dan itibaren Tunuslu Hayreddin Paşa’nın komutası altında ayrı bir askeri merkez olarak kullanılan yapı, bağımsızlıktan sonra Savunma Bakanlığı’na verildi.

O tarihten bu yana hizmet veren Tunus Askeri Müzesi onarılan savaş malzemelerinin toplandığı ve sergilendiği önemli bir kurum oldu.

23 bin adete yakın zengin bir koleksiyona sahip olan müzede; kılıçlar, tüfekler, silahlar ve üniformalar, kullanıldıkları döneme göre farklı odalarda sergileniyor. Tunus'un tarihindeki savaşların resmedildiği tablolar da müzenin önemli parçalarından.

Müzedeki en büyük alanı ise Osmanlı dönemine ait kılıçlar, kamalar, ateşli silahlardan oluşan savaş aletleri ve Osmanlı paşalarının, denizcilerinin ve askerlerinin kullandığı askeri kıyafetler ile Osmanlı sancaklarının sergilendiği bölümü.

Tunus topraklarının Osmanlı’ya katılmasında payı olan Barbaros Hayreddin Paşa, Sinan Paşa ve Turgut Paşa gibi Osmanlı paşalarının da tabloları müzedeki özel bir bölümde sergileniyor. Kırım Savaşı’nın yaşandığı yıllarda Osmanlı’ya bağlı bir eyalet olan Tunus'tan gönderilen ve zaferle evlerine dönen askerlerin kullandıkları silahlar da bugün müzede ayrı bir odada muhafaza ediliyor. Tunus'un bağımsızlık döneminin ardından kullanılan silahların sergilendiği bölüm ise ülkenin son dönemini yansıtıyor.

Halen Tunus Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Tunus Askeri Müzesi yerli ve yabancı turistlere ülke tarihine dair araştırma yapma imkânı da sunuyor.

 

 

Ömer Faruk Targal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 12:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13