Osmanlı Belgelerinde Azerbaycan kitabı yayınlandı (video)

Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından yayınlanan 'Osmanlı Belgelerinde Azerbaycan' adlı Türkiye ve Azerbaycan münasebetlerine ışık tutuyor. Bir yılda hazırlanan kitap, arşiv belgelerin incelenmesiyle oluşturuldu.

Osmanlı Belgelerinde Azerbaycan kitabı yayınlandı (video)

Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan "Osmanlı Belgelerinde Azerbaycan" kitabı yayınlandı. “Bir millet iki devlet” olarak anılan Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinin tarihi derinliğine ışık tutan kitap, kaynak eser olma niteliğinde. Kitap, Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan 150 milyona yakın orijinal belgenin tasnif edilmesi, akademik metinlerin yazılması ve tarihi haritaların değerlendirilmesiyle oluşturuldu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği genel sekreteri Fahri Solak kitapla alakalı şu ifadeleri kullandı: "Kitap gerek arşivde gerek akademide çalışan arkadaşlarımız tarafından ortak bir çalışmayla ortaya çıktı. Kitabın düşünülmesi, yazılması yaklaşık 1 yıla mal oldu. Zira transkriptlerin çıkarılması, mükerrer belge olmaması için bilgilerin kontrol edilmesi gibi ince bir işçiliği var." 

"Osmanlı Belgelerinde Azerbaycan" kitabı, iki devlet arasındaki tarihi ilişkiye odaklanıyor. Ayrıca kitapta Azerbaycan'ın tarihi süreçleri bölümler halinde sunuluyor. Safeviler öncesinde Azerbaycan, Safeviler ve Nadir Şah döneminde Azerbaycan, Azerbaycan’da Hanlıklar Dönemi, Ruslar’ın Kafkaslar’daki varlığı ve Azerbaycan’ın durumu, Bolşevik İhtilali ve Azerbaycan’ın bağımsızlık serüveni, Azerbaycan’da Sovyet yönetimi ve Azerbaycan’ın bağımsızlığı kitabın ana başlıkları arasında yer alıyor.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Osmanlı arşivlerine dayalı belge yayınlarına, farklı bölge ve ülkelerle devam etmeyi hedefliyor. Uluslararası bir kuruluş olarak, 28 ülkede varlığını gösteren Türk Dünyası Belediyeler Birliği, 2003'ten bu yana belediyecilik faaliyetleri, kültür sanat etkinlikleri ve yayıncılık adına da çalışmalarını sürdürüyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:32
banner12
YORUM EKLE

banner19