Orta Asya'nın en eski enstrümanı: Çetigen (Video Haber)

Orta Asya'nın bilinen en eski müzik aleti olan 'çetigen'i yeniden keşfeden Cusup Aysayev, enstrümanın tarihi gelişimini de araştırıyor.

Orta Asya'nın en eski enstrümanı: Çetigen (Video Haber)

 

Orta Asya halklarının at üzerinde ve savaşlarla geçen destansı yolculuğunun sesi olan Çetigen'i, Kırgız müzikbilimcisi Cusup Aysayev uzun araştırmalar sonucunda yeniden keşfetti. Günümüzde Kazakistan ve Hakasya’da en ünlü millî enstrümanlardan biri olan Çetigen, Orta Asya'nın bilinen en eski müzik aleti olarak kabul ediliyor.

4 köşeli uzun bir yapıya sahip olan Çetigen'in üstündeki teller, enstrümanın büyüklüğüne göre 7 veya 14'e kadar çıkabiliyor. Diz üzerinde 2 elle çalınan Çetigen'in en kısası 1,5 metre uzunluğundayken, ağırlığı da 5 kilogramı buluyor.

Çetigen'i Hakasya yolculuğunda keşfeden Kırgız ulusal konservatuvarı baş öğretmeni Cusup Aysayev, çetigen hakkında şu bilgileri veriyor: "Kırgızların tarihî çetigen adlı müzik aleti, günümüzde Enesay halklarında halen kullanılıyormuş. Geçen yıl Kasım ayında Enesay’a gittim. Orada Hakas müzikçisi Sergey Çarkov’dan, 5 gün içerisinde az da olsa Çetigen çalmayı öğrenip geldim. Kırgız ezgilerini çetigen ile çalınca, sesi kopuzun sesi gibi çıkıyor. Şimdi bu alette çalmak için notalar yazıyorum. İleride okullarda öğretilmesi için de gayret ve çalışmalarımız sürüyor.

Tarihî verilere göre, Kırgızlar Enesay’da yaşarken Çetigen'i kullanıyordu. Bugün ise çetigen, aynı bölgede bulunan Hakasya halkı tarafından çalınıyor. Cusup Aysayev, Çetigen'de geleneksel Kırgız ezgilerini de çalıyor. Çetigen ile çalınan ezgilerin notalarının ve çalma metodlarının anlatıldığı bir kitap hazırlayan Aysayev, önümüzdeki günlerde öğrencilerine Çetigen dersi vereceğini de söyledi.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 12:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13