Okuma evine etnografya bölümü (video)

Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinde Türkler’in yaşadığı Yunus Abdal Köyü’nün okuma evinde, etnografya bölümü oluşturuldu. Köydeki evler tek tek dolaşıldı ve eskilerden kalan geleneksel kıyafetler ve eşyalar toplandı.

Okuma evine etnografya bölümü (video)

Bulgaristan'ın  Deliorman bölgesindeki Yunus Abdal  köyünde Türk kültürü ve gelenekleri halen hayatta. Bu zengin kültür mirası yeni bir projeyle de yeniden gözler önüne serildi. Asırlardan beri bu topraklarda yaşayan Müslümanların el emeği göz nuru eserleri, açılan etnografya köşesine taşındı.

Nüfusunun tamamını Türkler’in oluşturduğu köyde ev ev gezildi ve kenarda kalan eskiler toplandı.  Geçmişin zenginliğini gösteren eşyalar şimdi okuma evi salonunda sergileniyor. Okuma evleri eskilerden kalan bir gelenek. Burada çeşitli vesilelerle köy halkı muhtelif vakitlerde toplanıyorlar.

Okuma evinde mendillerden sırmalılara, dokumalardan panolara, seramik sanatından tahta yer sofralarına ve tarım işleri motiflerini yansıtan eserlere kadar yüzlerce obje sergileniyor. Yunus Abdal köyü okuma evi sorumlusu Vasviye Ali, etnografya bölümü hakkında şu sözleri sarfetti:  

“Biz bütün köyden insanları gezdik, soruşturduk. Eski zaman dedelerimizden, annelerimizden var mı diye. Topladık, etnografik oda yapmak istedik. Bayrama karşı Türkiye’den çok gelenler var. Geliyorlar buraya gezmeye. Eski zaman odası yapmak istedik. Biliyoruz şimdiki gençlerin haberleri yok. Köyde tanısınlar, bütün herkes görsün dedik.”

Tüm Bulgaristan'da olduğu gibi burada da göçle beraber azalan Türk nüfus, geçmişine sahip çıkıyor. Köyün muhtarı Beyti Sali, köy hakkında şu bilgileri verdi:

“Köyümüz 500 yıl önceden kalma. Buraya gelen Yunus Baba’nın ismini taşıyor. Şimdiki zaman herkes, insanlar burada tarlayla geçim sağlıyor. Hayvancılık da var. Her yerde olduğu gibi Bulgaristan’da gençlerimiz Avrupa’ya gitti. Çok gençlerimiz var Avrupa’da çalışan. Köyümüzün eski zamanda nüfusu 2 binden fazla idi, şimdi çok azaldı. Şimdi nüfus 550. Biz de onu işte böyle yaşatmaya çalışıyoruz.” 

Geçmişle gelecek arasında köprü kuran okuma evindeki etnografya odası yaz boyunca açık kalacak. 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2016 Pazartesi 17:38 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 09:58
YORUM EKLE

banner19

banner36