Nurettin Topçu öncü bir filozoftur (video)

Türk düşünce tarihinin önemli ismi Nurettin Topçu ölümünün 40. yılında düzenlenen bir dizi panel ile bir kez daha hatırlandı.

Nurettin Topçu öncü bir filozoftur (video)

Türk düşünce tarihinin önemli ismi Nurettin Topçu vefatının 40. yılında unutulmadı, çeşitli etkinliklerle anıldı. Bu etkinliklerden biri Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen panel oldu. 3 farklı oturumda gerçekleştirilen panelde Topçu'nun hayatı ve eserleri ele alındı.

"Nurettin Topçu'yu Okumak ve Anlamak" konulu panele Hasibe Çerko ve Ercan Yıldırım konuşmacı olarak katıldı. Hasibe Çerko konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Nurettin Topçu, ülkemizin yetiştirdiği nadide filozoflardan birisi. Benim de üniversitedeyken okuduğum, neredeyse ruh ikizim gibi addettiğim bir filozof. Nurettin Topçu'da isyan demek, hareket demek. Hareket de hürriyet demek. Haliyle insan eylemlerinin hür, bağımsız, muhtar eylemler olması gerektiğini savunur Nurettin Topçu.”

Nurettin Topçu'nun Hareket dergisinden yola çıkarak çalışma hayatına değinen Ercan Yıldırım ise konuşmasında Topçu'yu ahlak filozofu olarak tanımladı. Yıldırım, Nurettin Topçu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Merhum Nurettin Topçu, bugün Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu filozoflardan bir tanesi. Bir düşünce adamı. Nurettin Topçu bir ahlak filozofudur. Buradaki ahlak, mesuliyet ahlakıdır. Tarihimizin, kültürümüzün bugüne kadarki yapısını gösterebilecek bir iradeyi, ahlakı ortaya çıkartabilecek bir düşünceyi ortaya serer Nurettin Topçu. Bu anlamda o öncü bir filozoftur.”

Panel, Türkiye Yazarlar Birliği katılımcıları ve konuşmacılara verilen plaketlerin ardından sona erdi.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 11:04 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 11:04
banner25
YORUM EKLE

banner26