Nurettin Topçu Etkinliklerle Anıldı (Video)

Nurettin Topçu vefatının 41. yılında 'Nurettin Topçu Günleri' isimli etkinliklerle anıldı. İstanbul Erkek Lisesi’ndeki programda Topçu'nun eğitim ve kültüre adadığı hayatı konuşuldu.

Nurettin Topçu Etkinliklerle Anıldı (Video)

Türk düşünce tarihinin önemli ismi Nurettin Topçu, vefatının 41’inci yılında unutulmadı. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Nurettin Topçu Günleri isimli bir etkinlik hayata geçirildi. 1-2 Nisan tarihlerinde farklı oturumlarda gerçekleştirilen programın ev sahibi, Nurettin Topçu'nun hem öğrencilik hem de öğretmenlik yaptığı İstanbul Erkek Lisesi’ydi.

Nurettin Topçu Günleri'nin ilk oturumunda, Hüseyin Akın'ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Emin Işık, "Nurettin Topçu'dan Hatıralar" başlıklı bir konuşma yaptı. İkinci oturumda, Mahmut Bıyıklı'nın moderatörlüğünde; Prof. Dr. İsmail Kara ve Prof. Dr. Mustafa Kara söz aldı. Nurettin Topçu'nun öğrencisi Prof. Dr. İsmail Kara, "Eğitim ve Kültüre Adanmış Bir Hayat Hikayesi" başlığı altında Nurettin Topçu'yu öğretmenliğinin yanı sıra bir ahlak filozofu olarak da değerlendirdi. Prof. Dr. İsmail Kara konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Nurettin Bey literatüre isyan ahlakını kavramsallaştırmasıyla girdi. Fransa'daki tezini Türkiye'ye gelince sürdürdü. Nurettin Bey'in görüşleri bu isyan ahlakı merkezli bir düşünce yapısıdır. Bütünlüğü olan bir durum fakat bunun merkezinde ahlak meselesi var.”

Nurettin Topçu Günleri kapsamında İstanbul Erkek Lisesi’nde bir de sergi açıldı. Sergide Nurettin Topçu'nun öğretmenlik yıllarına ait fotoğraflar sergilendi.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 06 Nisan 2016 Çarşamba 10:07 Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 10:07
banner25
YORUM EKLE

banner26