Nijeryalı sinemacıların hedefi dünya markası olmak (Video Haber)

Nijerya, Hollywood ve Bollywood'un ardından dünyanın üçüncü büyük film endüstrisi sayılan Nollywood ile son dönemde 1000'den fazla filmi beyazperdeye taşıdı.

Nijeryalı sinemacıların hedefi dünya markası olmak (Video Haber)

 

Amerika'nın Hollywood'u ve Hindistan'ın Bollywood'undan sonra dünyadaki en büyük üçüncü film endüstrisi Nollywood oldu. Nijerya film endüstrisi son yıllarda binden fazla filmi beyazperdeye taşıdı. Afrika'da en popüler filmleri üreten Nollywood'un çalışmalarının önünde birçok engel var. Film yapımcısı Tunde Kelanises, "Bu kadar az imkân ile film yapmak gerçekten çok zor. Elektrik olmadan bir film yapmanız imkânsız ve bugünkü dünyada yeni medyaya, internete bakmadan da film yapamazsınız. Nijerya'da geniş bantlı internet hâlâ yok. Karşımıza çıkan engeller film yapmayı daha da zorlaştırıcı hale getirse de, film bittiğindeki mutluluk çektiğimiz zorlukları unutturuyor" diyor.

Dar bütçeyle sanat yapıyorlar

Nollywood sinemasında filmlere ayrılan düşük bütçeler ise bir diğer önemli dert... Çoğu film dijital kameralarla ve 6 ilâ 15 bin dolar arasında bütçeyle çekiliyor. Ortalama bir Nollywood filmi 50 bin satarken, filmlerin milyonlarca kopyası sadece 1 dolara satılıyor. Bu yüzden yapımcılar, bütçelerinin kısıtlı olmasından şikâyetçiler. Nollywood bir yılda onbinlerce insanı biraraya getirerek 200 milyon dolar gelir sağladı. Nijer hükümeti de "Nollywood'u geliştirme" adlı projesiyle sektörü kalkındırmayı hedefliyor. Proje, film altyapısını kalkındırmayı hedeflerken, yeni medya ve teknoloji kullanarak daha kaliteli film yapımını da destekliyor.

Dünya markası olmak gayesini hedefleyen Nollywood'da bugünlerde çekimleri süren "Büyüleyici Serap" filmi Afrikalı yazar Olanyika Abimola Egbokhare'nin kitabından uyarlanmış. Filmin konusu küçük bir kızın anemiyle verdiği mücadeleyi anlatıyor. 20 yıldan bu yana yapımcılık yapan Tunde Kelanises'e göre, Nijerya'da edebiyat uyarlamalarına daha çok yer verilmeli. Yapımcı Kelanises "Benim içim yeni bir film yapmak, yeni birşeyler söyleme fırsatı demektir, edebiyatı çok seviyorum, çocukluğumdan beri çok okurum. Ve bence insanların artık okumuyor olması gerçekten üzüntü verici... Bir filme konu olabilecek binlerce kitap var. Film yapmak, kültürü anlatmaktır" dedi.

Bugüne kadar 15 film çeken Kelanises, kariyerine fotoğrafçı olarak başlamış ve kameraman olarak devam etmiş. Kelanises, tüm zorluklara rağmen, Nijeryalı film yapımcılarının etnik Afrika hikâyelerini anlatabileceğine inanıyor.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 14:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13