Necip Fazıl'ın bestelenmiş şiirleri seslendirildi (video)

Türk edebiyatının usta şairi Necip Fazıl Kısakürek 111 yaşında. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de usta şair için özel bir etkinlik düzenledi.

Necip Fazıl'ın bestelenmiş şiirleri seslendirildi (video)

"Canım İstanbul", "Kaldırımlar", "Beklenen", "Sakarya Türküsü" şiirlerinin şairi, iman ve mücadele adamı Necip Fazıl, her biri ilk mısrasında tanınan binlerce şiir yazdı ve fikirleriyle Türkiye'nin halen en etkin şahsiyetlerinden biri oldu.

79 yıllık hayatına yüzlerce şiir sığdırdı. Eserleri ve şiirleri Türk edebiyatına damgasını vurdu. Ölümünün üzerinden 32 yıl geçti, unutulmadı. Necip Fazıl Kısakürek'in doğumun üzerinden tam 111 yıl geçti.

Türk şiirinin güçlü sesi, doğumunun 111. yılında İstanbul'da özel bir etkinlikle anıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda şairin bestelenmiş şiirleri seslendirildi. Şef Taşkın Savaş tarafından bestelenen 11 şiir, Yakarış Müzik Topluluğu'nun müzikleriyle dinleyicilerle buluştu. Programda Necip Fazıl, kendi dizeleriyle yâd edildi.

Yıllar Bir Gözyaşı Olup da Kaymış, Ufuk da Pas Tuttu, Dağda Dolaşırken, Elimde Sükûtun, Benim Efendim gibi besteler, Necip Fazıl şiirlerinden şarkılara dönüştü. Necip Fazıl'ın dizeleri solo olarak da söylendi. Şairin ünlü şiirleri okundu. Seslendirilen şiirler ve şarkılar, dinleyicilerden büyük alkış aldı. Ali Emiri Kültür Merkezi'ndeki programın sonunda, Necip Fazıl'ın şiirlerinin yer aldığı kitapçık katılımcılara hediye edildi.

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 10:51
YORUM EKLE

banner19