Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu (video)

Bu yıl ilk kez verilen Necip Fazıl Kısakürek ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu (video)

Star gazetesinin Necip Fazıl Kısakürek'in kültürel ve manevi mirasını yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği ve bu yıl ilki düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri sahipleriyle buluştu. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Necip Fazıl'ın Büyük Türkiye hayaline değindi.

Türkiye'deki kültür, sanat ve fikir hayatının böyle bir ödüle ihtiyacı olduğunu belirten Erdoğan, konuşmasında Kısakürek'in sözlerine de yer verdi ve Necip Fazıl’ın şu sözlerini aktardı: ''“Su, elektrik, telefon, gaz, ilaç yok… İman, ahlak, insaf, idrak; lügatlerde bile yok. Mektep, kitap, disiplin; bilen, yazan, aldıran yok! Umumi manzara: her sahada mecnun kemiyet, mazlum keyfiyet, mahkum fazilet, mestur felaket, mezun hıyanet, meş’um akıbet: heceleyen yok! Ama bir şey var: Büyük Türkiye hayali…”

Saygı ödülünü alan Nuri Pakdil de konuşmasında, “Bugün güzide bir kalabalık karsısında üstad Necip Fazıl’ın adına düzenlenen Star Gazetesi’nin ödülünü almaktan onur duyuyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Herkesin Necip Fazıl’ın bütün eserlerini alıp okumalarını rica ediyorum. Ayrıca izin verirseniz Nuri Pakdil’in de bütün kitaplarını alıp okumanızı istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bu kadar cazip olacağını ummuyordum”

Törene, Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmet Kısakürek de katıldı. Kısakürek, ödül programını fevkalade güzel bulduğunu söyledi. Kısakürek, “Bu kadar cazip olacağını ummuyordum. Sayın cumhurbaşkanımızın konuşması, Milli Eğitim bakanımızın konuşması bilhassa bana ayrı bir tat verdi. Bizlerin onlara çok şey borçlu olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Necip Fazıl ödülleri için yazarlar Rasim Özdenören, Beşir Ayvazoğlu, Hicabi Kırlangıç, şair Osman Konuk ile öğretim üyeleri Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Fatih Andı'dan oluşan jüri üyeleri şiir, hikaye, roman, deneme, fikir ve araştırma dallarında yayınlanmış eserleri incelemeye aldı.

Necip Fazıl Saygı ödülü; eserleri ve hizmetleri dolayısıyla Edebiyat Dergisi’nin kurucusu Nuri Pakdil'e, Necip Fazıl Şiir Ödülü ''Karşılama Töreni'' isimli kitabıyla Hüseyin Atlansoy'a, Necip Fazıl hikaye ödülü ''Hiçbirşey Anlatmayan Hikayelerin İkincisi'' kitabıyla Güray Süngü'ye ve Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü ise Harvard Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gülru Necipoğlu ile Prof. Dr. İsmail Erünsal’ın oldu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimiyle önümüzdeki yıllarda uluslararası nitelik kazandırılması hedefleniyor.

 Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Kasım 2014 Salı 10:42 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 10:27
banner25
YORUM EKLE

banner26