Nasreddin Hoca filmi yakında beyazperdede (video)

Rusya’nın önde gelen film şirketlerinden Enjoy Movies, komik hikayeleri ve fıkralarıyla bilinen Nasreddin Hoca'yla ilgili film çekileceğini açıkladı.

Nasreddin Hoca filmi yakında beyazperdede (video)

Dilden dile dolaşan hikaye ve fıkralarıyla hatırlanan Nasreddin Hoca'nın söylenceleri, geniş topraklara sahip Rusya'da da yayıldı. Çarlık döneminde söylence, hikaye ya da halk türküleriyle dilden dile dolaştı. Sovyetler döneminde baleden sinemaya kadar birçok eserin kahramanı oldu; çeşitli çizgi filmlerde Avrasyalı çocukların kalbinde yer buldu.

Nasreddin Hoca'ya yönelen bu ilgi, yeni bir projenin hayata geçmesine de vesile oldu. Rusya’nın önde gelen film şirketlerinden Enjoy Movies, komik hikayeleri ve fıkralarıyla bilinen Nasreddin Hoca'yla ilgili film çekileceğini açıkladı. Filmin çekimlerine ise Ekim ayında başlanıyor.

Çekimlerine Özbekistan’da başlanacak olan filmin ismi 'Hoca-Doğunun Sahibi' olacak. Başrol için düşünülen isim ise Keanu Reeves... Özbekistan'dan destek alan film dünyanın her yerinde aynı anda gösterime girecek.

Hocanın felsefesi çok güçlü

Yapımcı Georgi Malkov, film projesi ve Nasreddin Hoca hakkında şöyle konuştu: "Her şeyi çok önceden hazırladık aslında. Senaryo iki sene önce tamamlandı. Özbekistan'da çekim için önerilen yerlere baktık. Hatta İstanbul'u da bu süreçte düşünüyoruz. Nasreddin Hoca müthiş bir tarihi kişilik. Akıl, bilgelik, kurnazlık, espri, her şey hocada mevcut. Günümüz sinema izleyicisine cazip gelen ne varsa hocada fazlasıyla var. Doğanın zengin kültürünü yine doğanın eşsiz coğrafyasıyla anlatmayı hedefliyoruz. Ve bunun etkileri yerel düzeyde kalmayacak, uluslararası düzeyde ses getirecek bir iş çıkacak ortaya. Aktör olarak Keanu Reeves'i düşünüyoruz. İlk görüşmeler olumlu, kısa süre içinde kendisinden net bir cevap alacağız.

Film 12 yaşından büyükler için olacak. Hani çizgi film animasyon tarzında olmasa da çocukların ve gençlerin ilgisini büyük yaştaki izleyicilerimiz kadar çekeceğini düşünüyoruz.

Nasreddin Hoca'nın şakaları, sorular karşısında verdiği cevaplar, hayatın gerçeklerine yaklaşımı... Herhangi bir cümlesini alın, bugün herhangi bir tartışmaya koyun, yüzyıllar önce söylenmesine rağmen yine de büyük etki bırakır. 'Baklava bana gidiyorsa sana ne, başkasına gidiyorsa bana ne' ya da 'Ya tutarsa' gibi ifadeleri herhangi bir zaman aralığına hapsedilemez. Hocanın felsefesi çok güçlü."

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 11:40
banner12
YORUM EKLE

banner19