Nablus'ta Mehter müziği yankılandı (video)

Cuma gününden bu yana Filistin'in farklı bölgelerini dolaşan Mehter takımı çok sayıda Osmanlı eserine evsahipliği yapan Nablus'ta muhteşem bir konser verdi.

Nablus'ta Mehter müziği yankılandı (video)

Cuma gününden bu yana Filistin’de konser turunu sürdüren Kültür Bakanlığına bağlı Mehter Takımı’nın en görkemli konseri önceki gün Batı Şeria’nın Nablus kentinde gerçekleşti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA’nın desteğiyle bölgeye gelen Mehter Takımı’nın konser durakları Eriha’daki Nebi Musa Makamı, Ramallah, Nablus ve Doğu Kudüs olarak planlandı.

Osmanlı dönemine ait en çok tarihi eseri barındıran Nablus Eski Kent içerisine ihtişamlı bir giriş yapan Mehter Takımı, konser alanına kadar halkın meraklı bakışları arasında ilerledi.

Nablus Eski Kentin daracık sokaklarında mehter müziğini seslendirerek ilerleyen Mehter Takımı’nın konser noktası ise Eski Kentin merkezinde bulunan Osmanlı Saat Kulesi'nin önüydü.

Bir saate yakın süren konserin ardından, Mehter Takımı Eski Kent dışına kadar müzik eşliğinde çıkış yaptı. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu bünyesinde pek çok ülkeye misafir olan Mehter Takımı, Filistin topraklarında verdikleri konser nedeniyle mutluydu. Nitekim, ilk kez Filistin topraklarına gelen Mehter Takımı, Filistin halkından gördükleri ilginin de çok farklı olduğu görüşündeydi.Ediz Tiyanşan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 13:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26