Mustafa Kırımoğlu ile özel röportaj (Video Haber)

Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım Türklerinin bugün bölgesel parlamentoda nüfusu oranında temsil edilemediğini ve mevcut yönetimin Stalin'e benzer eylem içinde olduğunu söyledi.

Mustafa Kırımoğlu ile özel röportaj (Video Haber)

 

Sayın Kırımoğlu, hayat hikâyeniz biraz da Kırım Tatarlarının son 70 yılını özetler mahiyette... Sürgün döneminde siz bir yaşındaydınız ancak hiç görmediğiniz vatanınız için mücadele etmeye karar verdiniz. Ve Kırım Türkleri, mücadeleniz sayesinde vatanlarına kavuştu. Bu sürecin ardından bakacak olursak, 2010 yılına kadar 8 Kırım Türkü'nün temsil edildiği 100 sandalyelik bölgesel parlamentoda bugün bu rakam 5 Kırım Türkü'ne düştü. Mevcut hükümetle ilişkileriniz nasıl?

1994 yılı seçimlerinde kota ayrılmıştı. Kırım Tatarlarının nüfus oranınına göre, bu çok uygun bir sistemdi ama bu yalnız tek seferlik bir uygulamaydı. Maalesef şimdi durum böyle. Aslında bundan önceki mahallî seçimlerde durum daha iyiydi çünkü parti esasında oran sistemi vardı. Şimdi  yarı yarıya çoğunluk sistemi ve oran sistemi var. Çoğunluk sisteminde temsilcilerimizin hiç seçilme ihtimali kalmıyor çünkü hiçbir bölgede bizim temsilcimiz seçilecek kadar nüfusumuz yok çünü Kırım Tatarları dağınık yaşıyorlar. Bu konuda şimdi uluslararası kongre düzenlemek istiyoruz. Orada bu konu da konuşulacak. Hiç olmazsa, bizim nüfus oranımıza göre  temsilcilerimiz olması lazım. Yani en azından yüzde 13 olması lazım. Kırımlılara karşı bu kadar net bir tavır, sadece Stalin zamanında reva görülmüştü.

Kırım yarımadasında çoğunluk Ruslardan oluşuyor. Burada bulunan Ruslar aslında Rusya'da yaşayan Ruslar gibi değil, daha şovenler... Kırım'da yaşayan Ruslar, Kırım Tatarlarına karşı ne kadar nefret dolu sözler söylerlerse, Rusya'da yaşayanların sempatisini o kadar çok kazanacaklarını düşünüyorlar. Aslında, gerçekten de öyle. Yakın zamanda bir Kırım gazetesinde sosyolojik bir araştırma yayınlandı. Araştırma burada yaşayanların yüzde 84'ünün Stalin'i büyük bir lider olarak gördüğünü ve Kırım Tatarlarına uyguladığı baskının doğru olduğunu düşünüyorlar. Bu toplumun ne kadar hastalıklı bir zihni olduğunu gösteriyor. Dünyada Stalin taraftarları arasında bir fark yok. Hepsi faşist. Ama burada yaşayan Rusların gözünde büyük bir kahraman. Böyle çerçevede yaşayan Kırım Tatar halkının vaziyeti kolay olmayacak.

Bütün bu süreçte Türkiye ile olan ilişkileriniz, Kırım Türklerinin, Türkiye'ye olan bakışı ve aynı zamanda Türkiye'nin Kırım Türklerine olan bakışına yaklaşımınız nelerdir?

Türkiye, tabii bizim sosyal ve ekonomik meselelerimizi çözmemiz için epeyce destek veriyor ama bizim için en önemlisi manevi destektir. Arkamızda Türkiye gibi kuvvetli bir devlet olması bizim için çok önemli. Bu beni çok sevindiriyor. Ukrayna cumhurbaşkanının bir Türkiye ziyaretinde başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşması beni çok sevindirmişti. Türkiye başbakanı bizim için Ukrayna cumhurbaşkanına "sizin toprağınızda, sizin ülkenizde bizim akrabalarımız yaşıyor" demişti. Kırım Tatarları, bugün Türkiye ve Ukrayna arasında bir dostluk köprüsüdür. Ama bu köprünün ne kadar sağlam olacağı, onların durumuna bağlı. Bu gibi mesajlar bizim için çok önemli. Geçen yıllarda maalesef böyle mesajlar verilmiyordu.

 

 

İrem Şahin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 15:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13