Müslüman mültecilere Sofya'da iftar

Sofya'da yaşayan mülteciler için Filistinli bir iş adamı mescit yaptırdı. Burada hep birlikte oruçlarını açanlar, hem ülkelerine olan özlemlerini gideriyor hem de teravih namazlarını birlikte kılıyor.

Müslüman mültecilere Sofya'da iftar

Bulgaristan’ın başkenti Sofya'nın Lülin semtinde, şehirde ibadete açık tek cami olan Banyabaşı'nın yetersizliği Filistinli bir işadamını harekete geçirdi. Kamyon parkı olan araziye bir mescit yaptırdı.

Dünyanın bir çok noktasında olduğu gibi iftara yakın saatlerde burada da tatlı bir telaş hakim. Ürdün, Filistin, Suriye, Lübnan, İran, Irak ve Afrika’nın farklı yerlerinden Sofya'ya gelen mülteciler oruç açmak ve teravih namazını kılmak için Filistinli iş adamının yaptırdığı mescitte buluşuyor.

Filistinli iş adamı Hüseyin Ebu Kalbeyn şu ifadeleri kullandı: "Aslen Filistinliyim, 30 yıldan beri Bulgaristan’da yaşıyorum. Elektronik mühendisiyim. Evliyim, beş çocuğum var. Eşim Bulgaristanlı Müslüman. Sofya'da özellikle Müslümanların ve Arap topluluğunun ihtiyaçlarını karşılamak için bu mescidi kurmaya karar verdim. Sofya’nın kuzey bölgelerinde, kenar semtlerinde yaşayan ve merkez camiye erişimi zor olanlar buraya gelip, hem özlem gideriyor, hem de ibadetlerini yerine getiriyor."

Mülteciler, hem bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyor hem de memleket özlemini sohbetlerle gidermeye çalışıyor.

İftar için hazırlanan yemekler ise Seyfi Ustanın elinden çıkıyor. Seyfi Usta iftar yemeği için taze fasulye, mercimek çorbası ve Türkiye’den getirttikleri pilavı servis etti. Özenle hazırlanan yemekleri alanlar, masalara oturdu. Yüzlerde hem tutulan orucun hem de birlikteliğin verdiği huzur vardı.

İftarın ardından mülteciler mescitte teravih namazını kılıyor. Terk etmek zorunda kaldıkları ülkelerine huzur ve barışın hakim olması için dua ediyorlar.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2014 Cumartesi 13:46 Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 13:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26