Müslüman inceliğinin simgesi sadaka taşları (video)

Osmanlı'dan İstanbul'a miras sadaka taşları, Osmanlı Devleti döneminde yardımlaşma ve dayanışmayı simgeliyor. Paylaşma kültürünün en incelikli örneklerinden olan sadaka taşlarını, sanat tarihçisi Nidayi Sevim'e sorduk.

Müslüman inceliğinin simgesi sadaka taşları (video)

Osmanlı medeniyetinin günümüze uzanan şahitleri, iyiliğin taşa işlenmiş hali, sadaka taşları. İslam dininde önemli bir yere sahip olan sadakanın taşta vücut bulduğu merhametin simgeleri. Müslüman inceliğinin simgelerinden biri olan sadaka taşları hakkında sanat tarihçisi Nidayi Sevim şu ifadeleri kullandı: “Hiç bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşın gölgesinde yedi sınıf insanın gölgeleneceğini müjdeler bize Hz. Peygamber Aleyhisselam Efendimiz. Yedi sınıf insanın içerisindekilerden biri de sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek şekilde sadaka veren insanlardır. Ecdadımız Osmanlı, işte tam da buna denk düşen, sadakayı alan kişinin hicap duymayacağı, sadakayı veren kişinin de gurur duymayacağı bir sistem geliştirmişler. Biz buna sadaka taşları diyoruz.”

Mermerden ya da taştan yapılan bu yapılar, yüzyıllar boyunca sadakaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için kullanıldı. Sadaka taşları bugün fonksiyonelliğini kaybetseler de çok sayıda örneğiyle İstanbul'un dört bir yanında karşılaşmak hala mümkün.

Nidayi Sevim, sadaka taşlarıyla ilgili sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Sadaka taşları ihtiyaca, lüzumuna binaen camilerin, çeşmelerin, türbelerin veya tekkelerin yanında, köprülerinde girişinde, kimsesizlerin barındırdığı yerlere yapılmış.”

Osmanlı toplumunda oldukça önemli sosyal dayanışma vazifesi gördü sadaka taşları. Kimi zaman duvar içerisinde bir oyuk, kimi zaman bir çeşmede niş tarzında farklı şekillerde kendini gösterdi. Eşsiz bir medeniyetin simgesi bu taşlar yüzyıllarca insanlara karşılıksız iyiliği ve merhameti hatırlattı.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2015 Perşembe 13:36 Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 13:36
YORUM EKLE

banner19

banner36