Murat Paşa Camii kapısına kavuştu (video)

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün açtığı ahşap oymacılığı kursunda Osman Nergiz ve öğrencilerinin Anadolu'ya özgü motiflerle süsleyerek hazırladığı ahşap kapı Osmanlı mirası Murat Paşa Camii’ne yerleştirildi.

Murat Paşa Camii kapısına kavuştu (video)

Üsküp Türk çarsısının merkezinde bulunan tarihi Murat Paşa Camii, yeni kapısına kavuştu. Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen "Balkanlarda Geleneksel Türk El Sanatları Kursları" kapsamında Üsküp'te devam eden ahşap oymacılığı kursunun ustası Osman Nergiz ve kursiyerlerin el emeğiyle yapımı tamamlanan kapı yerine yerleştirildi.

Caminin yeni kapısı için gereken malzeme, cemaat ve hayırseverlerin yardımıyla tedarik edildi. Cami yetkilileriyle yaptığı sohbet sırasında yeni bir kapı yapılması fikrinin doğduğunu belirten ahşap ustası Osman Nergiz, kursiyerleriyle birlikte Üsküp’e böyle bir eser bırakmaktan dolayı mutlu.

Ahşap ustası ve kapının yapımında emeği geçen kursiyerlerin farklı dini ve etnik mensubiyetten olduğunun altını çizen Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Feyzullah Bahçi de meydana getirilen eserin sembolik değerine vurgu yaptı. Dört kardeş, hayat ağacı, kesişen daireler, çarkıfelek gibi motiflerin süslediği kapı ve cami kitabelerinin yapımında, ahşap oymacılığı kursiyerlerinin emeği büyük.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 11:53
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13