Murat Hüdâvendigâr Kosova'da anıldı (video)

Kosova'nın başkenti Priştine'ye bağlı Obiliç kasabasında Sultan 1. Murat Hüdavendigar için anma töreni düzenlendi. Sultan Murat türbesindeki törene, Türkiye ve Kosova'dan çok sayıda yetkili katıldı.

Murat Hüdâvendigâr Kosova'da anıldı (video)

Kosova savaşı sırasında şehit olan Sultan 1. Murat Hüdavendigar, şehadetinin 626. yıldönümünde Kosova'da anıldı. Obiliç kasabasındaki Sultan Murat Türbesi'ndeki törene, Türkiye ve Kosova'dan yetkililer katıldı.

Bu yıl 10. kez düzenlenen anma etkinlikleri Bursa Osmangazi Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Sultan 1. Murat Hüdavendigar için dualar okundu.

Etkinlikte konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şu ifadeleri kullandı: “Osmanlı'nın 3. padişahı Balkanlar'a açılıyor. Burada o dönemde sıkıntılar hakim. O da buraya insanların barışını sağlamak için geliyor. Buradaki insanların güvenliği için geliyor. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak bu düşünce bağlamında değişik ülkelerde sosyal kültürel mirası canlandırmak istiyoruz.”

Kosova ve Türkiye arasındaki ilişkileri pekiştiren anma törenine katılım bu yıl da yüksekti. Faaliyete katılan Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe şu şekilde konuştu: “Bugün buradayız. Çünkü Murat Hüdavendigar'ın kalbi, iç organları burda. Bir yandan naaşı da Bursa'da. Murat Hüdavendigar buraya niçin geldiyse, biz de bunları canlandırmak için burdayız.”

Sultan 1. Murat Hüdavendigar Kosova'nın ardından, önümüzdeki hafta Bursa'da da dualarla yad edilecek.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2015 Çarşamba 13:14 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 13:14
banner25
YORUM EKLE

banner26