Münzevilerin Vadisi: Kadişa (Video Haber)

İsmi Aramice'de kutsal anlamına gelen ve birçok mağara ve kiliseye ev sahipliği yapan Kadişa Vadisi, Hıristiyanlar için oldukça önemli. Hasan Esen yazdı.

Münzevilerin Vadisi: Kadişa (Video Haber)

 

Kadişa Vadisi, Beyrut'un 110 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Lübnan'da Sur Kenti'nin bulunduğu güneyden kuzeye doğru gidildiğinde kutsal vadi Kadişa, ziyaretçilerine kucak açıyor. Hz. Meryem'in Romalılar'dan kaçarken kullandığı vadi, şimdi Arap Hıristiyanların inanç turizmi için tercih ettiği bir yer.

İlk Hıristiyanların Sığınağı

Hz. Meryem ve ilk Hıristiyanların Romalılardan kaçarken bu vadiyi kullanarak, önce Suriye'ye oradan da Anadolu'ya geçtikleri rivayet ediliyor. Bu sebepten Kadişa Vadisi, Hıristiyanlar tarafından kutsal addedilmiş. Sonraki yüzyıllarda da Romalılardan kaçan Hıristiyanlar, buradaki mağaralara sığınmışlar.

Hastalar şifa için gelmiş

Hıristiyanlığın ilk döneminden itibaren, inananlar, keşişler ya da inzivaya çekilmek isteyenler Kadişa Vadisi’ni yurt edinmiş, hastalar da yine burada şifa aramışlar. Hıristiyanların yanı sıra Müslüman münzeviler de bu vadide hayatın kargaşasından sıyrılıp, derin tefekkür nöbetleri tutmuşlar.

Kadişa Vadisi’nden Aramice, Arapça, Yunanca ve Etiyopya dilinden dualar yükseldi.  Bu dualara vadinin yerlisi kuşların cıvıltıları ve Kadişa Nehri’nin sesi eşlik etti.

Mağaralar manastır olarak kullanılmış

Kadişa'da bugün hayatını sürdüren az kişi kalsa da, vadinin ziyaretçileri eksik olmuyor. Onlar da ilk Hıristiyanların izinden giderek ritüellerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

Vadide din adamlarına sığınak olan mağaralar eklemelerle manastıra dönüştürülmüş. Onlardan biri de Aziz Alişa Manastırı. Manastır eski din adamlarının hayatına da ışık tutuyor.

Çeşitli din mensuplarının tefekkür için sıkça ziyaret ettikleri Kadişa Vadisi, münzeviler için bulunmaz bir mekân olmaya devam ediyor.

 

 

Hasan Esen yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13