Mülteci sanatçıların hayatı belgesele konu oldu (video)

Yönetmen Bilal Ali Rıza'nın Selam adlı belgesel filmi; Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'de sanatlarını icra eden Suriyeli sanatçıların yaşamına odaklanıyor. Türkiye ve Suriye arasındaki benzerliklere de yer veren belgeselin ilk bölümünde Türkiye'ye sığınan Suriyeli ressam ve animasyon çizeri Muhammed Zaza'ya yer verildi.

Mülteci sanatçıların hayatı belgesele konu oldu (video)

Suriye'de uzun süredir devam eden iç savaş, ülkede yaşayan sanatçıları da derinden etkiledi. Bir çok Suriyeli sanatçı vatanlarını terk etmek zorunda kaldı. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu dram, yönetmen Bilal Ali Rıza'nın belgesel filmine konu oldu. "Selam" adını taşıyan belgesel, Suriye'deki savaşın üzerlerinde kurduğu etkiyi kırarak Türkiye'de sanatlarını icra eden sanatçıların yaşamına odaklanıyor. Film, adıyla da sosyal bir mesaj taşıyor.

Belgeselin yönetmeni Bilal Ali Rıza, filmle alakalı şu şekilde konuştu: “En temel karşılığı barış, esenlik. Bu da tam olarak ihtiyacımız olan şeydi. Çok büyük bir gerginlik var toplumda. 90'lardan beri böyle büyük bir göç almamıştı. Türkiye'de de bir yabancı karşıtlığını, özellikle Suriyeliler üzerinden yabancı karşıtlığını fark edince bu işi yapmam gerektiğini ve bunun da tam olarak Selam olması gerektiğini düşündüm, karar verdim.”

"Savaşın sanatım üzerinde etkileri var, ama..."

Suriyeli sanatçıların duygularına ayna tutan belgesel iki ülke arasındaki benzerliklere de yakından bakma imkanı sunuyor. Belgesel filmin ilk bölüm konuğu Türkiye'ye sığınan Suriyeli ressam ve animasyon çizeri Muhammed Zaza. Suriye'deki Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan ve ülkenin ünlü sanatçılarından biri olan Zaza, bir buçuk yıldır İstanbul’da yaşıyor.

Muhammed Zaza, kendini şu şekilde anlatıyor: "Esasen ressamım ama animasyon da yapıyorum. Halep Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Arabistan'da, Suriye'de, İngiltere'de, Mısır ve Lübnan'da karma sergilerim oldu. Ben hâlâ savaşın insani yanındayım, bu durumu sadece Suriye'nin değil dünyanın sorunu olarak değerlendiriyorum. Bu soruna tek bir köşeden bakmıyorum. Sebeplerine da bakıyorum. Bence bu küresel bir sorun. Savaşı işime yansıtmamaya çalışıyorum. Benim odaklandığım psikojik olarak yaşadıklarımız. Savaşın sanatım üzerinde izleri muhakkak var ama bunu kullanmayı doğru bulmuyorum ve bana bu iş biraz da modaya dönüşmüş gibi geliyor.”

Geniş bir ekibin emeğiyle tamamlanan belgesel film, internet üzerinden yayınlanan ilk bölümüyle dikkatleri çekmeyi başardı. Her bölümü bir sanatçıyı konu alan selam belgeselinin çekim ekibi yeni bölümler için kolları sıvadı.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 11:18
banner12
YORUM EKLE

banner19