Muharrem bir tefekkür mevsimidir

İslam âlemi için ehemmiyeti yüksek olan Muharrem ayı, Kerbela olayının yaşandığı bir zaman dilimi olarak da büyük önem taşıyor.

Muharrem bir tefekkür mevsimidir

 

Hicrî ayların ilki olan Muharrem ayı İslam dünyasında ayrı bir öneme sahip.

Kerbela olayı ile anılan Muharrem, pek çok mucizenin de yaşandığı aylardan biri.

Muharrem bize Kerbela’yı hatırlatır

Muharrem ayı hakkında sorularımızı yanıtlayan araştırmacı-yazar Fatih Çıtlak,  "Muharrem ayı Hz. Peygamber Efendimiz'in teşrifinden evvel pek çok hadiseye sahne olmuş ve diğer peygamber efendilerimizin hususi güzellikler yaşadığı bir vakit olmuş.

Fakat ne hikmetse, Hz. Peygamber Efendimiz'in teşrifinden sonra Muharrem ayının ilk günlerinde çok da güzel hadiselerin yaşandığı günler olmamış. Öyle bir hadise olmuş ki, bütün güzellikleri geride bırakmış. O hadise Kerbela Vakâsı’dır. On Muharrem, bizde Kerbela olarak anılır" dedi.

Kerbela, haksızlığa boyun eğmemektir

Hicretin 60. yılında yaşanan Kerbela olayı, halen İslam coğrafyasında matem günü olarak anılırken, Fatih Çıtlak bu yürek parçalayıcı olay hakkında, "Muharrem ve Kerbela, haksızlığa karşı bir duruştur. Ayrıştırmak isteyenlere karşı gene canını feda edip ümmeti birleştirmektir. Muharrem'de akıtılan kan, yani Kerbela'da akıtılan kan ümmeti ayırmamıştır. Hakiki sevenleri birleştirmiştir. O sebeple Kerbela'daki kan için, bileştirici kan diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Hz. Muhammed'in (s.a.s) doğumundan önce de önemli olayların yaşandığı muharrem ayında geleneksel aşure tatlısı pişiriliyor, ibadetler ediliyor ve Kerbela şehidleri yad ediliyor.

İbadet sadece namaz ve oruç değildir

Muharrem ayında tutulan orucun büyük faziletleri olduğuna değinen Fatih Çıtlak, "Sadece ibadet kısmında düşünmemeliyiz. Namaz, oruç ve diğer nafile ibadetlerle birlikte, bir tefekkür mevsiminde olduğumuz da fark edilmeli ve bu ayı o şuurla geçirmeliyiz. Ona göre, belki hayatının geneli ve tümünde sonuna kadar gidebilecek bir şuura erişmesi, herhalde Muharrem’in zaferi ve bizlere vereceği en büyük vaazıdır" dedi.

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazd

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2013 Cuma 12:06 Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 16:41
banner25
YORUM EKLE

banner26