banner16

Mübadele Avrethisarlıların hayatını değiştirdi (Video Haber)

Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin en yakın tanıklarından Avrethisar köyü sakinlerinin Anadolu'ya duydukları özlem dinmiyor.

Mübadele Avrethisarlıların hayatını değiştirdi (Video Haber)

 

19. ve 20. yüzyıllar Balkanlar'da ve Anadolu'da kuvvetli bir fırtına gibi esmiş, bu coğrafyayı savaş ve göçlere mahkûm etmişti. 1923'teki Lozan Antlaşması bir yandan savaş rüzgârlarını durdursa da, diğer yandan Türk ve Yunan halkları üzerinde derin izler bırakmıştı.

Antlaşmanın öngördüğü nüfus mübadelesi ile yüz binlerce Türk ve Yunan, doğdukları topraklardan koparılıp bilmedikleri coğrafyalarda yeni bir hayata başlatıldılar.

Nüfus mübadelesi büyük acılara sebeb oldu

Selanik'e yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kılkış da, bu demografik değişimden payını aldı. Kılkış'a bağlı Avrethisar, Sevindik, İsnetçe, Sarodoğan, Kuşova gibi birçok köydeki Türk nüfus boşaltılarak yerlerine Anadolu'dan gelen Rumlar yerleştirildi.

Lozan Antlaşması'ndan sonra gerçekleştirilen nüfus mübadelesi ile Kılkış ve çevre köylerde yaşayan Türkler, Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. Kılkış mübadilleri yoğunluklu olarak Tuzla, Çatalca ve Silivri'de iskân edildi. Anadolu'daki Rumlar gibi burada yaşayan Türkler de yeni taşındıkları topraklarda, doğdukları yerlere olan özlemlerini hiç yitirmediler.

Köylerine hasretleri dinmiyor

Nüfus mübadelesi hem Anadolu'daki Rumların, hem de Yunanistan'daki Rumların hayatlarını değiştirdi. Bu tarihi değişime en yakından şahitlik eden köylerden biri de Avrethisar Köyü.

Bugün Avrethisar, sakin sessiz sokakları ile tarihin en acılı günlerinin ardından sükûnetini koruyor.

Bizans döneminden bu yana ayakta duran Avrethisar Kalesi ise, köyün köklü tarihine işaret ediyor. Avrethisar yakınlarındaki Apostolos Köyü, mübadelenin canlı şahitlerinden. Çoğunlukla Kars ve Erzurum yörelerinden gelen mübadillerin çocukları, babalarının ve dedelerinin anlattıkları Anadolu hikâyelerini hafızalarında canlı tutuyor.

 

 

Derya Köseoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 10:03
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinem
Sinem - 5 ay Önce

Dedemde babanemde avrathisardan göç etmişler. Daha 7 yasındayken trene bindirip göndermişler. Tekirdağ/ hayrabolu / subaşı köyüne gelmişler. Şimdi ikiside rahmetli oldular. Nurlar içinde uyusunlar. Ne zorluklar geçirmişler....

Uğur özbir
Uğur özbir - 5 ay Önce

Büyükbabam Üseyif Hasbi hoca Atatürkün sağ kolu görev için geldiği selanikte dedem dünyaya geliyor o da avrethisar doğumlu bütün bildiğim bu kadar ben sadece şunu öğrenmek istiyorum elimde belge yok sadece oturma izni almam mümkün olurmu

yasin kaplan
yasin kaplan - 8 ay Önce

Soy acagi bilgimi girdigimde buyuk dedemin nufusunda arbur yaziyor cok eskiden kılgıç diye biyerden bahsetmis ti dedem ona istanaden arayis icine girdim bu arbur neresi benim dogum yerim tekirdag hayrabolu ataköy yardim edermisiniz

Hürmüz
Hürmüz - 6 ay Önce

Dedem anlatırdı yaşamlarını Özlem duyardı Avret Hisar olduğunu öğrendim

kadri
kadri - 1 yıl Önce

benim dedem ve annanem burdan göçmüşlerdir ordaki lakapları derviş kahyadır tekirdagın köseilyas köyüne yerleşmişlerdir

Emel
Emel - 8 ay Önce

Bizim dedelerimizin babaları buradan samsun havzaya göç etmişlerdir acaba başka akrabalarımız var mı. Çok merak ediyorum. Keşke şu soy daha eskiye gidebilse biraz daha kapsamlı olsa

Zeytinli
Zeytinli - 8 ay Önce

Bizim d3delerde balikesir edremit zeytinliye goc etmis akrabalarimiz cikacak bu siy agaciyla

Aaa
Aaa - 8 ay Önce

Dedem de buradan gelmiş Balıkesir Edremit’e yerleşmiş Mersin yetiştiriciler


banner8
SIRADAKİ HABER

banner7

banner6