Moskova'nın ahşap atölyeleri (Video Haber)

Moskova'daki el işi atölyelerinde ahşap üzerine dinî temalardan masal kahramanlarına pek çok çeşit motifler işleniyor.

Moskova'nın ahşap atölyeleri (Video Haber)

 

Moskova'daki el işi atölyelerinde ahşap üzerine dinî temalardan masal kahramanlarına pek çok çeşit motifler işleniyor.

Özellikle çeşitli figürlerin ahşap üzerine işlendiği Moskova atölyelerindeki kurslara katılanların sayısı gün geçtikçe artarken, el emeği ürünlere çeşitli motifler işleniyor. Hızlı hayat temposunun hâkim olduğu Moskova’da el sanatlarına vakit ayırmak isteyenler için birçok alternatif mevcuttur. Moskova'da geçimini hobilerinden sağlamak veya boş vaktini doldurmak isteyenler, zamanlarının büyük bölümünü el işi atölyelerine ayırıyorlar. Maskeden, evcil hayvan figürlerine; çocuk oyuncaklarından, taraklara kadar birçok örneğin yer aldığı atölyeler aynı zamanda satış yeri olarak da kullanılıyor.

İnternetin yaygınlaşmasıyla amatör el işi ustaları atölyelerin dışına çıkarak eserlerini pazarlayabilecekleri farklı alanlara da kavuştular. Ahşap işlemeciliği üzerine ilk altı ayda alınan eğitimin ardından bireysel çalışmalara başlayanların bir kaç sene içinde kaydettikleri aşama, görenleri hayrete düşürüyor. Atölyede ışık düzenekli örnekler ve dinî eserler 300 doların üzerinde fiyatla satılırken, küçük ahşap bibloların fiyatı ise 40 dolardan başlıyor. İki yıl içinde, yaptığı ürünlerden para kazananlar için ahşap işlemeciliği hobinin de ötesinde...

Kolay öğrenilen bir sanat

El işleme kurslarından mezun olan İvan Pavloviç "neredeyse plastik kadar kolay işlenebilen ağaçlardan faydalanıyoruz. Mesela ceviz ağacı üzerinde çalışmak çok zahmetli. Yani ceviz ve benzeri ağaçlar profesyonellerin işi. Ben de tabii ki el işlemeciliğini öğrendikten bir süre sonra bu sanattan para kazanmaya başladım. Fiyat belirlerken harcadığım zamana bakıyorum. Yapımı 2 ay süren bir ahşap eser ne kadar çirkin görünürse görünsün, 1,5 saat içinde yapılandan daha değerlidir. El işi yapmaya 8 yıl önce başladım. Zevk aldığım için de hem yapıyorum hem de isteyenlere öğretiyorum. Sürekli gittiğim mekânda 250 kişi ders alarak bu sanatı öğrendiler ve şu an gayet güzel eserler üretiyorlar. Zaten kendi eserinizi meydana getirmeye başladığınızda yerinizde duramaz, mutlaka bir şeyler yapmak istersiniz. Ben de aslında tam olarak bunu yapıyorum" dedi.

Ustaların hünerli ellerinde şekillenen, dinî temalardan, masal kahramanlarına kadar ağaçlardan elde edilen ahşap ürünler, el işi tutkunlarının ve meraklıların beğenisine sunuluyor.

 

 

Barış Mutlu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 15:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13