Moskova'daki Müslümanlar iftarda buluştu (video)

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinin gelenekselleşen iftarında yüzlerce Müslüman birlikte oruç açtı. Türkiye'den giden yetkililerin Kur'an-ı Kerim okuduğu yemeğe Rusya vatandaşı Tatarlar Türk iftarına büyük ilgi gösterdi.

Moskova'daki Müslümanlar iftarda buluştu (video)

Rusya'da 10 yıldır düzenlenen Türk Günü İftarı, bu yıl da yüzlerce Türk ve Rus'u bir araya getirdi. Zafer Meydanı'nda gerçekleştirilen programın ev sahiplerinden biri de Moskova Büyükelçiliği'ydi. Büyükelçi Ümit Yardım, etkinlikte yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Eski dönemlerin şartlarında belli bir burukluktan bahsedilebilir. Ama şartlar Allah'a şükür vatandaşlarımızla bu tür etkinlikler ile bir araya gelebiliyoruz. Hem kutladığımız günü önemli kılıyor, hem de aramızdaki sıcaklığı artırıyor. İşte bugün de bu vesilelerden bir tanesi. Hep beraber iftar yapacağız, özellikle ihtiyacını duyduğumuz zaman için, karışıklık için dua edeceğiz."

Programda Türkiye'den gelen Diyanet İşleri görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi. Her iki ülkenin temsilcileri tarafından konuşmalar yapıldı. Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit konuşmasında Ramazan ayının faziletleri hakkında bilgiler verdi. İftar sofralarında ülke ve sınır farkının ortadan kalktığına değinen Yiğit, aynı sofrada duaların, dinin ve ibadetin birleştirici gücüne vurgu yaptı. İftar programında yüzlerce Müslüman birlikte oruç açmanın heyecanını yaşadı.

Böylesine büyük ve kapsamlı iftar programları yapılmıyordu eskiden

İftarda konuşan Moskova Müftü Yardımcısı Ruşen Abyasov ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Çok mutlu bir gün bizim için. Geleneklerimize Türk dostlarımızla beraber sahip çıkmak bize büyük mutluluk veriyor. Ramazan ayı Müslümanlar için bereket ayıdır. Tüm dünya Müslümanlarına bereket dolu, barış dolu, huzur dolu bir Ramazan ayı diliyorum. Bütün Müslüman âlemi için büyük değer taşıyan bugünün Türk elçiliği tarafından sahiplenilmesi ve bunun gelenekselleşmesi örnek bir olaydır.”

İftara katılanlar arasında Rusya Federasyonu vatandaşı Tatarlar da vardı. Bir Tatar kadın iftarla ilgili hissiyatını şu sözlerle ifade etti: “Allah'a çok şükür iftarımızı soydaşlarımızla birlikte açıyoruz. Sovyetler zamanında elbette bazı haklarımız vardı. Ama örneğin iftarlarımızı böylesine büyük ve kapsamlı programlarda açamıyorduk. En fazla bir camide toplanabiliyorduk. Burada Türk dostlarımızla birlite iftar yapmaktan çok memnunuz. İnşallah bundan sonra ibadet hakkımız hiç bir engelle karşılaşmadan devam edecek. Türkiye halkına bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederiz.”

 

Barış Mutlu haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Temmuz 2015 Salı 13:24 Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner26