Moskova'da Kutlu Doğum ve Çanakkale anması (video)

Moskova'da Peygamber Efendimiz'in dünyayı teşrifinin miladi yıldönümü dolayısıyla bir Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi. Faaliyette ayrıca Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı dolayısıyla Çanakkale Şehitleri isimli bir sergi açıldı.

Moskova'da Kutlu Doğum ve Çanakkale anması (video)

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kutlu Doğum Haftası ve Çanakkale Şehitlerini anma programları gerçekleştirildi. "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" ve "Şehitleri Anma" konulu iki ayrı programa, Türk Dışişleri'nin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rusya Müftülüğü katkı sağladı.

Karolevski Konser Salonundaki programda, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin birer konuşma yaptı. Büyükelçi Yardım, konuşmasında çok kültürlülüğe vurgu yaptı. Rusya'da yaşayan farklı halkların da dünyaya örnek olduğunu belirtti.

"Moskovalı Müslümanlar için gurur verici bir program"

Ankara Hacı Bayram Camii baş imam-hatibi Ahmet Karalı'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, çocuk korosunun Rusça şiir ve ilahi dinletisi izleyenleri duygulandırdı. Katılımcılara aşure ve gül dağıtılan program, Moskova'da yaşayan Müslümanların yanısıra farklı şehirlerden gelen davetlilerin de beğenisini kazandı. Programa iştirak eden bir Moskovalı, hissiyatını şu sözlerle ifade etti: “Biz Moskovalı Müslümanlar için gurur verici bir program. Farklı kültürlerden insanların bu hafta dolayısıyla bir araya gelmesi, tanışması bu heyecanı yaşaması herkes için örnektir. İnşallah bundan sonra bu etkinlikleri daha sık görürüz."

Karolevski Konser Salonu'nda Çanakkale Şehitleri sergisi de ziyaretçilerle buluştu. "Yüzüncü Yılında Çanakkale" sergisi, savaş döneminde yaşanan acıları yansıtan fotoğraf karelerini başkent Moskova'ya taşıdı. Sergiyi gezen Moskovalılar, sadece Müslümanlar için değil bütün dünya için çok etkileyici bir sergi olduğunu ifade ederken, geçmişteki acılardan ders alarak gelecekte kardeşçe yaşamayı umut ettiklerini söylediler.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 10:58
YORUM EKLE

banner19

banner13