Moskova'da hafızlar yarıştı (video)

Moskova'da 16. Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması gerçekleştirildi. Rusya'nın farklı bölgelerinden programa katılanlar, hafızlardan Kur'an-ı Kerim dinlemenin, İslam'daki barış ve kardeşlik vurgusunu güçlendirdiğini belirtti.

Moskova'da hafızlar yarıştı (video)

Moskova, 16. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'na ev sahipliği yaptı. Etkinlik Kirokus Fuar alanındaki Müslim Magomayev Konser Salonu'nda düzenlendi. Gecenin açılış konuşması Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin tarafından yapıldı. Gaynuddin, Kur'an-ı Kerim'in daha fazla bilinmesi için çalışacaklarını belirtti.

Bu yılki yarışmanın onur konuğuysa Suudi Arabistan'dan gelen Kâbe-i Muazzama imamı Mahir Al Muaykalı oldu. Programda Kur'an-ı Kerim okuyan Al Muaykalı'nın Moskova Ulu Camii'nde Cuma namazı kıldıracağı da bildirildi.

Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında bu yıl ilk olarak hafızlık üzerinden değerlendirme yapılırken, fonda Rus ebru sanatçısı Olga Kaurova'nın eserlerinden örnekler gösterildi. Dünyaca ünlü hafızlardan oluşan jüri, yarışmacılara hafızlık bilgisi, okuma güzelliği ve tecvid kuralları üzerinden değerlendirme yaptı.

Kırk dört farklı ülkeden elli iki yarışmacının katıldığı programda birinciliğe İran’dan Musa Motamedi, ikinciliğe Yemenli Zayid Abdulatif Abdullah Al-Aanaani, üçüncülüğe ise Tanzanyalı Ömer Abdullah Salim layık görüldü. Dereceye giren 3 hafız ödül olarak umreye gönderilecek.

15 senedir düzenleniyor

Rusya'nın farklı bölgelerinden birçok ziyaretçinin de katıldığı program Müftüler Konseyi'nin sitesinden canlı olarak yayınlandı. İzleyiciler farklı ülklerden katılan hafızlardan Kur'an-ı Kerim dinlemenin İslam'daki barış ve kardeşlik vurgusunu güçlendirdiğini belirtti. Etkinliğe katılan bir vatandaş duygularını şu şekilde dile getirdi: "Bu yarışma insanların manevi hayatlarına büyük katkılar sağlıyor. Ömrü boyunca Kur'an-ı Kerim'i dinleme şansına sahip olamamış insanlar bu sayede kutsal kitabımızın derinliklerine yolculuk imkanı buluyor. Hele bu yarışmanın böylesi büyük bir ölçekte; burada, Moskova'da düzenlenmesi bu etkiyi daha da arttırıyor. Organizasyon harika, yarışmacılar çok başarılı. Bence eksiksiz bir etkinlik, tekrarı yapılmalı.”

2000'de Moskova ve 2005'te Rusya genelini kapsayacak şekilde tasarlanan yarışma, 2007'den itibaren uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. Yarışmaya her yıl birçok Afrika ülkesinin yanı sıra Orta Asya devletleri Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan'dan da yoğun bir katılım oluyor.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 13:49
YORUM EKLE

banner19