Moskova'da Çanakkale savaşı sergisi (video)

Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı için Moskova'da bir sergi açıldı. Serginin adı Savaştan Barışa Uzanan Yol. Çanakkale Savaşı'nın Türk tarihindeki önemini anlatmayı amaçlayan sergide; fotoğraflar, tarihi belgeler ve video kayıtları var.

Moskova'da Çanakkale savaşı sergisi (video)

Rusya'nın başkenti Moskova'da 'Savaştan Barışa Uzanan Yol' sergisi açıldı. Türkiye ve Rusya işbirliğiyle hayata geçirilen sergi Çanakkale Savaşı'nın yüzüncü yıldönümüne adandı. Zafer Parkı’nda bulunan Büyük Yurt Savaşı Müzesi’nde yapılan serginin açılış törenine üst düzey isimler katıldı.

Dışişleri Siyaset Planlama Genel Müdürü Ahmet Altay Cengizer, programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Çanakkale'nin ayrı bir önemi var, gerçekten bizim için büyük bir zaferdir. Yeniden diriliş anlamını taşımıştır.”

Serginin Rusya evsahibiyse Dışişleri Bakanlığı Avrupa Masası Başkanı Aleksandr Harçenko'ydu. Törene katılan T.C. Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, konuşmasında Çanakkale Savaşı'nın Türkiye tarihindeki önemine değindi. Ümit Yardım şu sözleri sarfetti: "Özellikle Türk misafirler için Çanakkale'nin ne anlam taşıdığını vurgulamama gerek bile yok. Ama bilmeyenler için şu söylenebilir; Çanakkale'yi ve o dönemi anlamayan Türkiye'yi anlamayacaktır.”

"Orada hayatını kaybedenlere bir borcumuz var"

Savaş döneminde yaşananlara ışık tutan sergide fotoğraflar ve tarihi belgelerin yanı sıra video çalışmaları da var. Sergiyi ziyaret eden Rus vatandaşları, kültürel ilişkilerin büyümesi için benzer etkinliklerin önemine işaret etti. Rus basını da sergiye yoğun ilgi gösterdi.

Sergiye katılan İnterfaks Dış Haberler Editörü Darya Morozova şu ifadeleri kullandı: "Açıkçası bu serginin bu dönemde hem de bu müzede açılması benim için önemli. Çanakkale'de Türk askeri mağlup edilseydi, Rusya için tarih farklı yazılacaktı. Geride bıraktığımız yüzyıl içinde Türk-Rus ilişkileri büyük ilerleme kaydetti. Halklar birbirini daha yakından tanıma fırsatı buldu. Çanakkale'de savaşın yaşandığı yerleri gezdiğimde, vatanseverlik duygusunun ne olduğunu daha iyi anladım. Orada hayatını kaybedenlere bir borcumuz var: Dostlukla geleceğe bağlanmak. Bu sergi de böylesi bir işlevi nedeniyle takdiri hak ediyor."

Sergi, Çanakkale destanına tanıklık etmek isteyen Ruslar ve diğer vatandaşlar için Ekim ayının sonuna kadar açık kalacak.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
salih yavil oğlu
salih yavil oğlu - 5 ay Önce

çokgüzel başariıar

banner19