Modern çağın köleleri (video)

Kölelik her ne kadar yasalarca yasaklansa da, çağımızda özellikle Afrika ve Asya'nın yoksul ülkelerinden göç edenlerin yaşamlarının köleliğin modern zamana uyarlanmış hali olduğunu görmek zor değil. Günde 1 doların altında kazanan bu insanlar, her türlü sömürüye açık şekilde yaşıyor.

Modern çağın köleleri (video)

Uluslararası çalışma örgütü, yarısı kadın ve çocuk olmak üzere dünyada 12 milyon 300 bin insanın zorla çalıştırıldığını, modern köle dairesinin içine girebilecek insan sayısının ise 30 milyona yaklaştığı bildiriyor.

Modern köle denildiğinde, günlük 1 doların altında kazancı olan yoksul ülke insanlarından söz edilmiyor. Çünkü emekleri sömürülen bu işçiler, sınırlı da olsa bazı haklara sahipler. Modern köle denildiğinde anlaşılması gereken, şiddetle ya da borçlandırılarak köleleştirilmiş, hiçbir hakları olmayan, yasal destek alabilecekleri herhangi bir merci bulunmayan insanlar.

Kaçak olarak hayatta kalma savaşı veren bu insanlar ne bulundukları ülkenin eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanabiliyor, ne de emeklilik planı yapabiliyor. Sınır dışı edilme tehlikesiyle burun buruna olan modern köleler, hiçbir hak arayışına da giremiyor. Modern çağın köleleri, her anlarını sınır dışı edilebilecekleri korkusuyla yaşıyor. Bağımlı oldukları insan kaçakçıları tarafından seks endüstrisi, hizmet sektörü, inşaat ve özel ev işlerinde çalıştırılıyorlar. Çok azı içinde bulunduğu şartlardan memnun.
Haftalarca izin yapmadan, günde 18 saat çalışmak, küçük alanlarda kalabalık bir şekilde barınmak zorundalar.

Modern çağın köleleri göçmen, kaçak işçi, kâğıtsız yabancı, sığınmacı şeklinde isim değişerek sistem içindeki varlığını sürdürüyor.

 

 

Kuzey Haber Ajansı

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2014 Cuma 10:39 Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 10:39
banner25
YORUM EKLE