Misafir öğrencilerin İstanbul buluşması (video)

Türkiye'de üniversite eğitimlerine devam eden 160 ülkeden 55 bin öğrenci 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması için bir arada. 20 şehirde gerçekleşen etkinlikler için İstanbul'daki adres Eminönü Meydanı'ydı.

Misafir öğrencilerin İstanbul buluşması (video)

Azerbaycan'dan Irak'a, Gambiya'dan Gürcistan'a kadar 103 ülkeden 14 bin öğrenci 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması için İstanbul'daydı. Buluşma Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından düzenleniyor.

Yaklaşık 10 yıldır yurtdışından gelen öğrenciler için çeşitli faaliyetler yapan UDEF, Türkiye'de ‘Yabancı öğrenci yok, misafir öğrenci var’ düsturuyla hareket ediyor. ‘Bir Dünya Öğrenci’ sloganını taşıyan etkinlikte öğrenciler geleneklerini tanıtıyor.

Çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler, "Biz bir milletiz. Buraya kardeşlik kültürümüzü tanıtmak için geldik" dediler. Eminönü Meydanı'ndaki buluşmaya konsoloslar ve misafir öğrencilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da misafirler arasındaydı. Vali Mutlu yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Aldıkları güzel eğitimlerle gittikleri yerlerde güzel hizmetler yapacaklar. İstanbul'la birlikte inşallah ülkemizi tanıtan güzel temsilciler olacaklar. Onları biz bağrımızda yaşatıyoruz ve çok seviyoruz. Misafirlerimizin sayısının da artmasını arzu ediyoruz."

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Hayati Develi de konuşmasında "Bu genç arkadaşlar kendi ülkelerini burada tanıtıyorlar. Ancak ülkemizin gelecekte kültür coğrafyasında yerini alabilmesi, bu genç insanlarla mümkün olacak. Biz onları burada misafir etmekten ve onların eğitimine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ugandalı Abdusselam Vamimki ve Beninli Ahmet Yunus'un Kuran-ı Kerim okuduğu programda Endonezya, Açe-Saman Grubu ile Kafkas Dikiy Dans ekibi de gösteri sundu.

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması, 17 Mayıs'ta İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı final programıyla son bulacak.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 10:36 Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 10:36
banner25
YORUM EKLE